Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Technicolour kiistää hajoamisen

Technicolour vuonna 2006. (Kuva: EMI)
Technicolour vuonna 2006. (Kuva: EMI)
Julkaistu 07.05.2008 18:00(Päivitetty 07.05.2008 18:14)

Jimi Pääkallon luotsaama Technicolour-bändi on ainakin toistaiseksi vain tauolla, eikä se ole hajonnut lopullisesti, toisin kuin 7 päivää -lehden nettisivut uutisoivat keskiviikkona.

MTV:n Viihdeuutisten tavoittama bändin kitaristi Gary kertoo, että erohuhuihin ei kannata uskoa.

– Minulle ovat kaverit soitelleet ja kysyneet, mitä tämä tarkoittaa. Ei pidä paikkaansa, että olemme hajonneet. Emme ole keskenämme puhuneet hajoamisesta mitään. Jos joskus niin käy, niin infoamme siitä ikävästä uutisesta kyllä sitten itse, Gary sanoo.

Garyn mukaan kyse on vain normaalista tauosta, joka on bändille tarpeen. Se ehti keikkailla ennen tauolle menoa yhtäsoittoisesti seitsemän vuotta.

Erohuhuja vahvistivat myös Garyn siirtyminen Negative-yhtyeen keikkakitaristiksi ja Jimi Pääkallon keskittyminen soolouraan, mutta hajoamisesta ei silti ole kyse.

– Olemme olleet tauolla syyskuusta lähtien. Jimi alkaa tehdä sooloprojekteja, mutta ei ole sellaista ajatusta, että laitetaan pillit pussiin, Gary kommentoi.

– Kaikille on tullut uusia kuvioita. Alun perin meidän piti alkaa tehdä uutta levyä tämän vuoden puolella, mutta kaikilla on niin paljon muita kuvioita, että tauko venähtää, Gary sanoo.

(MTV3)

Musiikki

Lisää aiheesta:

"Ei ole ikinä aiemmin tehty lavalla" – paljastuksia Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen UMK-show'staEmma-ehdokkaalla kontollaan useita pahoinpitelyitä ja liuta muita rikoksia – keikkoja peruttuChachi Hildén aloittaa artistiuransa UMK:sta – näin Jukka-puoliso reagoi uuteen aluevaltaukseen Juontajat syyttävät Yleä HS:ssä: PMMP‑dokumentti "vääristi ohjelmamme pahantahtoiseksi"Linda Lampeniukselle ja Pete Parkkoselle asetetaan ennakkosuosikin viittaa – näin he suhtautuvatSomekansa miltei yksimielinen Pete Parkkosen ja Linda Lampeniuksen UMK-kappaleesta: "Mestariteos"

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki
  • 16:04
    Uuden Musiikin Kilpailu

    "Ei ole ikinä aiemmin tehty lavalla" – paljastuksia Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen UMK-show'sta

  • 08:32
    Musiikki

    Emma-ehdokkaalla kontollaan useita pahoinpitelyitä ja liuta muita rikoksia – keikkoja peruttu

  • 08:20
    Uuden Musiikin Kilpailu

    Chachi Hildén aloittaa artistiuransa UMK:sta – näin Jukka-puoliso reagoi uuteen aluevaltaukseen

  • Eilen20:05
    PMMP

    Juontajat syyttävät Yleä HS:ssä: PMMP‑dokumentti "vääristi ohjelmamme pahantahtoiseksi"

  • Eilen16:01
    Uuden Musiikin Kilpailu

    Linda Lampeniukselle ja Pete Parkkoselle asetetaan ennakkosuosikin viittaa – näin he suhtautuvat