Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Tapparan voittomaalissa härski piirre – Tommi Niemelä kuuli kyseenalaisen selityksen

1:46Nick Baptiste laukoi Tapparan voittomaalin heti jatkoerän alussaNick Baptiste laukoi Tapparan voittomaalin heti jatkoerän alussapicfactor.fi 2023-24
Julkaistu 26.04.2024 22:12

ILARI SAVONEN, LAHTI – MTV URHEILU

Tappara eteni tämän kevään finaalisarjassa 3–1-johtoon, kun Nick Baptiste laukoi perjantain neljännen ottelun ensimmäisessä jatkoerässä kiekon maaliin. Osumaan liittyi kyseenalainen piirre.

Tappara pääsi vastaiskuun, kun Tapparan Otto Somppi taklasi selästä kiekkoa tavoitellutta Pelicansin Lubos Horkyä. Tämän jälkeen limppu pelattiin Nick Baptistelle, joka painoi pikkumustan aivan ylänurkkaan.

Video tapahtuneesta näkyy jutun yläreunasta.

LISÄÄ: Tapparan jatkoerämaalia edelsi puhuttava tilanne – Pelicans-tähti kolattiin kumoon

Ottelun jälkeen Pelicansin päävalmentaja Tommi Niemelä kuuli sangen erikoisen selityksen asiaan.

– Kuulemma olisi runkosarjassa vihelletty. Se oli ihan päivän selvä jäähy, Niemelä murahti Lahden Isku Areenan pelaajakäytävällä.

Pelicans menetti pahasti otteensa ottelun kolmannessa erässä, kun sen 2–0-johto kääntyi Tapparan 3–2-etumatkaksi. Asialla oli joka kerta sama mies: Tapparan kultakypärä Anton Levtchi.

Olisiko siinä pitänyt ottaa aikalisä, kun ote kääntyi vahvasti Tapparalle?

– Siinä tuli sitten Liigan aikalisä. Oli mielessä, että seuraavaksi otetaan. Mutta jos siinä ei ole tapahtunut mitään muuta, niin eivät ne seuraavat 30 sekuntia hommaa muuta. Aina voidaan ajatella, että voitaisiin saada yksittäisellä hetkellä momentumia hetkeksi pois. Uskoimme, että tv-katko olisi sen tehnyt. Noh, se ei sitä muuttanut. Muutos tuli vasta sitten kun kaveri teki kolmannen, Niemelä vastasi, jatkaen:

– Meillä on aika paljon pelillistä perattavaa tuon kolmannen erän osalta, että minkä takia meidän tarjontamme olivat niin heikkoja.

Mitä yritit viestiä tv-aikalisän aikana?

– Kyllä siellä yritettiin tosi kovaa huutaa ja yritettiin saada jätkille rohkeutta kiekon kanssa toimimiseen. Ja että kiekotta ja kiekon kanssa pitää luistella. Jos sitä ei tee, niin ei aukea paikkoja. Sitä ei tapahtunut. Tuo on lähtökohtaisesti meidän valmentajien vastuulla, kun emme saaneet jätkiä ymmärtämään sitä, että mitä meidän pitäisi tehdä paremmin, Niemelä sanoi aiheesta.

Sattuuko valmentajaa sydämeen, kun näkee, että peli meinaa sulaa käsistä?

– Enemmän ärsyttää. Jos mennään sydämeen sattumiseen, niin ne ovat sitten eri asioita elämässä, mistä sellaista tulee. Kova ärsytys siitä, että emme päässeet kolmannessa erässä sille tasolle, minne olisimme halunneet. Taistelimme kuitenkin hienosti jatkoajalle. Suunnitelma onnistui loppuhetkillä. Tällä kertaa vain ei riittänyt voittoon, Niemelä mietti.

Mestaruus on katkolla sunnuntaina Tampereella.  

Lisää aiheesta:

SM-liigan finaaleissa kuohuttava tilanne – KalPan leiristä kritiikkiä sarjan suuntaanJuhamatti Aaltonen jakoi kritiikkiä joukkuekaverin tökeröstä teosta – "Riski, en pääse pään sisään"SM-liigafinaalissa kuohuttava videotuomio – Tommi Niemelä kertoi erikoisesta kulissihässäkästäKalPa-tähti täräytti rajun kommentin Tapparan hylätystä maalista – "Kontekstin huomioiden"Petteri Sihvoselta kovaa tekstiä karusti sulaneesta KalPasta – yksi syypää nousee esilleTPS-käskijä kuittaili Rikard Grönborgille ja Antti Pennaselle – Tappara-taiturilta maukas paljastus: "Hienosti se kuunteli"
LiigaPelicansTapparaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 15:01
    TPS

    TPS: Mestaripakin sopimus purettu – taustalla erikoinen episodi

  • 12:26
    Pelicans

    Pelicansin riveihin tärkeä vahvistus – juuri kaukaloon palannut HIFK-konkari putosi taas rivistä

  • 11:35
    Pelicans

    SM-liigan pohjaseura kyntää jo toista kautta putkeen – "Paineita on helvetin paljon"

  • 10:38
    Liigaviikko

    SM-liigan entisen valtiaan touhu hämmentää – "Koetetaan koko ajan puhua mustaa valkoiseksi"

  • 08:19
    Leijonat

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos