Koronakriisi on runnellut muiden SM-liigajoukkueiden tapaan Tampereen Tapparaa, mutta kaasu pysyy pohjassa. MTV Urheilun tietojen mukaan kirvesrinnat ovat olleet erittäin aktiivisia pelaajamarkkinoilla.
LUE MYÖS: Pasi Nurmiselle ehdollista vankeutta yötaksissa tapahtuneesta välikohtauksesta
Tappara aloitti kauden heikosti, mutta vauhti on noussut kevättä kohti ja joukkue taistelee tosissaan paikasta kuuden joukossa.
Talouspuolella kausi on ollut katsojien poissaolon takia vaikea. Tamhockey Oy:n toimitusjohtaja Mika Aro sanoi MTV Urheilulle, että kaudesta tulee tappiollinen.
– Omistajat laittoivat vuosi sitten 800 000 euroa, mikä on auttanut paljon kauden aikana. Pystymme katsomaan vähän pidemmälle kuin seuraavat kaksi viikkoa.
Ne katseet ovat jo Tampereen uudessa ylpeydessä, Tampereen monitoimiareenassa.
Seppälä ja Plazer tulossa
Tappara pääsee uudelle areenalle näillä näkymin joulukuussa. Syksyn pelit pelataan vielä Hakametsässä.
– On hienoa, että pääsemme järjestämään Hakametsässä vielä kunnon jäähyväiset niin, että yleisöä pääsee mukaan.
Millään höntsäporukalla Tappara ei aio monitoimiareenalle lähteä. Tappara on havitellut lukuisia EHT-tason pelaajia.
Syöttiin ovat tarttumassa MTV Urheilun muualta saamien tietojen mukaan ainakin KooKoo hyökkääjä Kyle Plazer ja KalPan puolustaja Mikael Seppälä.
Tappara yritti muun muassa Pelicansin Hannes Björnistä, mutta häntä ei Tampereelle saatu houkuteltua.
Tämän kauden runkopelaajia on jo kiinnitetty aiemmin. Dominik Hrachovina, , , , , , , , , ja jatkavat ensi kaudellakin.


