Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tanskan minkkiskandaali johti ministerin eroon – ei tyydytä oppositiota

Julkaistu 18.11.2020 14:31

MTV UUTISET–STT

Tanskassa minkkien lopettamisesta aiheutunut skandaali on johtanut elintarvikeministeri Mogens Jensenin eroon hallituksesta. Jensen ilmoitti Twitterissä pyytäneensä eroa, koska hänellä ei ole tarvittavaa luottamusta parlamentissa.

Jupakka sai alkunsa siitä, että koronaan sairastuneilla minkeillä oli havaittu virusmutaatio, joka tarttui myös ihmisiin. Tanskan hallitus ilmoitti, että maan kaikki minkit lopetetaan. Myöhemmin hallitus joutui kuitenkin myöntämään, että sillä ei olisi ollut oikeutta määrätä lahtaamaan kaikkia minkkejä.

Tapaus on aiheuttanut sekaannusta hallituksessa, sillä ministereiden viestintää minkkien lopettamiseen liittyen on pidetty ristiriitaisena.

Oppositiopuolue Venstre haluaa edelleen selon, miten pääministeri Mette Frederiksen on menetellyt jupakassa.

–  Tämä on vain alkua. Tapahtunut on tutkittava perusteellisesti, jotta saamme selville, missä vastuussa pääministeri on ollut, Venstren puheenjohtaja Jakob Ellemann-Jensen sanoo.

Lisää aiheesta:

Tanskassa ennenaikaiset parlamenttivaalit marraskuussaHollannin hallitus on kaatunut – tilannetta edelsi skandaaliTanskan minkkiprotestien pelätään aiheuttavan koronatartuntojen ryöpyn – osallistujien tarhoilta on löydetty virusmutaatiota: "Tämä on erittäin epäonninen cocktail"Tanska aikoo kieltää minkkien tarhaamisen koko ensi vuodeksi – aiempi määräys ei ollut laillinenUuden-Seelannin oppositiojohtaja erosi vain seitsemän viikon jälkeenNorjan oikeusministerin avopuoliso pidätettiin – epäillään miehensä auton polttamisesta
TurkistarhausTanskaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Turkistarhaus
  • 3.5.16:34
    Lintuinfluenssa

    Lintuinfluenssatapauksia enemmän kuin viime vuonna – näissä tilanteissa ota yhteys viranomaiseen

  • 22.12.202409:19
    Lait ja lainsäädäntö

    Sähköpostit paljastavat: Uutta turkisasetusta valmisteltu voimakkaasti lobbaria kuunnellen

  • 15.11.202412:08
    THL

    THL: Nykyinen turkistarhaus muodostaa jatkuvan riskin koronaa vakavammalle pandemialle – turkisala väläyttää kiellon johtavan miljardikorvaukseen

  • 19.09.202415:33
    Eduskunta

    Eduskunta keskusteli Turkistarhaus historiaan -kansalaisaloitteesta

  • 29.07.202410:02
    Kotimaa

    Ruokintatrukki syttyi palamaan turkistarhalla – kymmenen kettua kuoli