Tanska purkaa koronarajoitukset tänään, vaikka tartuntaluvut huitelevat pilvissä
Tanska purkaa tänään tiistaina koronarajoitukset korkeista tartuntaluvuista huolimatta.
Tanskan hallitus on sanonut luottavansa korkean rokotekattavuuden antamaan suojaan koronaviruksen omikronmuunnoksen aiheuttamaa, lievempänä pidettyä tautia vastaan.
Tanska luopuu niin maskien käytöstä, rokotepassista kuin ravintolarajoituksistakin. Tanskasta tuli näin ensimmäinen kaikista rajoituksista luopuva Euroopan unionin jäsenmaa.
Tilanne maan sairaaloissa on "hallinnassa"
Maan pääministeri Mette Frederiksen sanoi viime viikolla Tanskan palaavan näin "elämään, sellaisena kuin tunsimme sen ennen koronaa".
Frederiksenin mukaan Tanskan rokoteohjelma on ollut oikein onnistunut ja antaa "vahvan suojan" sairastumista vastaan.
– Siksi hallitus on päättänyt, että koronaa ei enää pitäisi pitää yhteiskuntaa uhkaavana tautina, hän sanoi.
Tanska pitää kuitenkin vielä neljä viikkoa voimassa joitain rajoituksia maan ulkorajoilla, kuten testaamista ja karanteenien määräämistä. Lisäksi terveysviranomaiset suosittelevat positiivisen testituloksen saaneita eristäytymään neljäksi päiväksi.
Tanskassa on päivittäin rekisteröity jopa yli 40 000 tartuntaa, mutta hallituksen mukaan tilanne maan sairaaloissa on hallinnassa ja tehohoidossa olevien määrä on laskenut.
Tanskalaisista yli 60 prosenttia on saanut kolme rokoteannosta. Tammikuussa riskiryhmään kuuluville alettiin jo jakaa neljänsiä rokoteannoksia.
Uusimmat
-
23:57
Netanjahu erottanut kiisteltyjen uudistusten lykkäämistä ehdottaneen Israelin puolustusministerin
-
23:45
Huuhkajat raatoi arvokkaan voiton Pohjois-Irlannista kaoottisessa ottelussa – näin voittomaali syntyi
-
23:00
Venäjä: Kolme loukkaantunut ukrainalaisen dronen aiheuttamassa räjähdyksessä Venäjällä – MTV seuraa sotaa
-
22:39
Tekoäly kertoi Suomen olevan monarkia ja kuninkaana häärisi Kustaa Vaasa – tästä huolimatta mullistus on suuri
-
22:29
Ässien kausi päättyi karmivan kuorman keskellä, tekosyyt jäivät väliin – Karri Kivi: "Ei kukaan Porissa halua kuulla sellaista"
-
22:14
Tästä vaarallisesta tempusta rasahti pelikieltoa SM-liigassa – päätöksessä kovia sanoja: "Ei mitään mahdollisuutta puolustaa itseään"
-
21:51
Ben Zyskowicz pohtii sosiaalisen median roolia vihan ja salaliittoteorioiden ruokkijana: "Onko tämä nyt sattunut kohdallani?"
-
21:13
Johnny oli juuri remontoinut koko talonsa, kun täysi tuho iski: "Se murskasi kaikki"
-
20:47
"Sä oot niin pehmee!" Tommi Tikan lausunnosta painettiin jo t-paitoja – lähetti nyt rehdin tunnustuksen Ässien kultakypärälle
-
20:45
Suhdehuhut vellovat: Emily Ratajkowski ja Harry Styles bongattiin intohimoisissa tunnelmissa Tokion kaduilla
-
20:32
Huuhkajien kokoonpanossa myllerrys! Huippulupaus nousee avaukseen
-
20:14
Marie kadotti aktiivisuusrannekkeensa, mutta sovellus paljasti, että se oli edelleen käytössä – syyllinen paljastui autoreissulla
-
20:01
Poliisi takavarikoi mielenosoittajilta Helsingissä nuken, jonka katsottiin loukkaavan Erdogania – "Puutuimme asiaan heti"
-
19:58
"Elävä legenda" – Salpausselällä hyvästeltiin kymmenkertainen arvokisavoittaja, halauksille ei ollut tulla loppua
-
19:36
Katso: Aivan jäätävää draamaa SM-liigan puolivälierässä – Ässien loppuhetkien tasoitusmaali hylättiin, kausi päättyi
-
19:31
Poliisin mukaan nuorten rikollisen elämäntavan ihannointi näkyy kaduilla: "Ei osata nähdä niitä rikosten kurjia puolia"
-
19:30
Bachelor-sarjassa suuret tunteet musertavat: "Mitä v**tua täällä teen?"
-
19:22
SM-liigan toinen välieräjoukkue selvillä – Ilveksen ja Ässien ratkaisupelissä dramaattinen loppu
-
19:14
"Kolossaalinen fiasko, nöyryyttävää, skandaali!" – Tanskan shokkitappio teilattiin välittömästi, näin romahdusta kommentoi kapteeni
-
18:56
Lenni Hämeenaho, 18, pitää Ässien toiveita elossa – tärkeässä kavennusmaalissa kiistanalainen piirre
-
Lataa lisää