Tänakin ralli päättyi rengasrikkoihin – säännöt estivät jatkamisen
Palkintosijoista Monte Carlon MM-rallissa kamppaillut Hyundain Ott Tänak joutui keskeyttämään kisan lauantain kahden rengasrikon takia.
Tänak menetti jo EK9:llä toista minuuttia eturenkaan rikkouduttua osumasta kiveen. Vaativammalla EK10:llä häneltä tuhraantui takarenkaan hajottua lähes yhdeksän minuuttia.
Tänakilla oli matkassaan vain yksi vararengas, joten hänen täytyi selviytyä vanteella ajaen huoltoon. Sieltä hänelle ei ollut enää mahdollista jatkaa rengassäännön takia kisaansa.
Tänäk ilmaisi harmituksensa Twitterissä.
Uusimmat
-
18:04
Keskellä pizzaa törröttävän härpäkkeen todellinen tarkoitus tulee monelle yllätyksenä – oletko sinäkin ihmetellyt tätä?
-
18:00
F1-sarja otti ilon irti Kimi Räikkösen purkauksesta – tarjosi faneille mahdottoman ”kuva-arvoituksen”
-
17:57
Kalle Rovanperä tykitti pohja-ajan! Ott Tänak yhä tukevassa johdossa – MTV Urheilu seuraa
-
17:46
KalPan Jeremy Bracco antoi näytteen luistelutaidostaan
-
17:40
Iivo Niskanen soimasi itseään, Suomen päävalmentajalta rauhallisempi arvio
-
17:30
BB-voittaja Kristian Heiskari ja rokkari Archie Cruz löysivät yhteyden toisistaan – yhteiset projektit ovat jo tulilla: "Jos oikeasti tehtäisiin se"
-
17:27
Miten pitäisi reagoida, kun koira tekee vahingon? Kokenut koirankouluttaja vinkkaa: "Koulutus kannattaa aloittaa heti"
-
17:09
Krista Pärmäkoskelta yllätys – jatkaa MM-kisojaan jo huomenna
-
16:58
Yölinnun perustajajäsen Matti Silmu on kuollut
-
16:50
78 vuotta vanha lämpöennätys vaakalaudalla sunnuntaina – maaliskuun säämuutokset myllertävät käyntiin ensi viikolla
-
16:49
"Päihteet on loppunut, sitten tulee kuningasidea, että ryöstetään joku" – vertaisohjaaja Juha on nähnyt monta kertaa, mikä ajaa nuoria rikoksen tielle
-
16:30
Happamalta Iivo Niskaselta suora tunnustus: "Niin se monesti tekee, jos ei jaksa"
-
16:28
Ruotsin hiihtotähti musertavissa ongelmissa – päätä alkoi jyskyttää kesken MM-kisan: "Uskon, että kausi on ohi"
-
16:26
Jussi Halla-aho kertoo Ano Turtiaisen erottamisen taustoista: "Hän on kiihdyttänyt hyökkäyksiään perussuomalaisia vastaan"
-
16:11
Kouvolassa farssin ainekset – joukkueet lähtivät koppiin, kun erän piti alkaa: "Sauna pois päältä"
-
16:06
Kommentti: Avin ja ministeriön kiista vain viimeisin esimerkki – hallituksen koronatoimien lopputulos alkaa näyttää ennakoimattomalta
-
16:04
Vaaratiedote Varkauden keskusta-alueelle – kartanorakennus ilmiliekeissä, pelastuslaitos kehottaa pysyttelemään sisätiloissa
-
16:02
Tässä on kuningatar Elisabetin, 94, yllättävä suosikkidrinkki – ikävä väärinymmärrys hämmensi takavuosina: "Hän olisi pulassa, mikäli joisi niin paljon"
-
15:55
Varoituksen saanut Iivo Niskanen katkesi julmasti – Aleksandr Bolshunov teki viimein sen
-
15:55
Balettitanssija Kira sai viimein kauan kaipaamansa tossut – kuvasi reaktionsa videolle: "Ne sopivat ihonväriini!"
-
Lataa lisää