Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tänä vuonna on hukkunut jo ainakin 59 – "Jos alkoholia nauttii, niin olisi parempi pysyä rannalla"

Lehtikuva
Julkaistu 27.06.2020 15:01

MTV UUTISET – STT

Suomessa on tänä vuonna hukkunut jo ainakin 59 ihmistä, selviää Suomen uimaopetus- ja hengenpelastusliiton (SUH) tilastoista. Tiedot kerätään mediasta jälkikäteen, joten luku ei ole täsmällinen.

Viimeksi eilen hukkui kaksi ihmistä. Nuori mies hukkui Hietaniemen uimarannalla Helsingissä. Toinen henkilö, josta ei kerrottu tarkempia tietoja, hukkui Näsijärveen Tampereella.

Juhannuksena hukkui kahdeksan ihmistä, mikä oli keskimääräiseen nähden suuri luku.

– Juhannuksen aikana oli uimiseen liittyviä hukkumisia. Ihan uimarannoillakin, mikä on kohtalaisen poikkeuksellista, sanoo SUH:n toiminnanjohtaja Kristiina Heinonen.

Jo toukokuun loppuun mennessä hukkuneita oli yli 40, mikä oli suurin määrä kuuteen vuoteen. Lukuun vaikutti etenkin jäihin pudonneiden suuri määrä. Jäihin hukkuneita oli alkuvuonna peräti 19.

Lämmin sää ja epidemia saaneet ihmiset vesille

Heinonen arvioi kevään ja kesään korkean hukkuneiden määrän selittyvän ainakin osittain sillä, että lämmin sää ja koronavirusepidemia ovat saaneet ihmiset viettämään normaalia enemmän aikaa vesillä

Vesillä on tapaturmille Heinosen mukaan joitakin selkeitä riskitekijöitä. Itsestään selvin on pelastusliivien unohtaminen.

– Usein ollaan liikkeellä pienellä veneellä ja ihan tutuillakin vesillä, kun pudotaan veteen, eikä pelastusliivejä ole.

Heinonen myös muistuttaa, että hukkuminen on yleisimpiä lapsen tapaturmaisen kuoleman syitä. Hän korostaakin pienten lasten silmällä pitämisen tärkeyttä rannoilla.

Turvallisuuteen on Heinosen mukaan yksinkertaisia nyrkkisääntöjä.

– Uimaan ei pitäisi lähteä yksin, uitaisiin rannan suuntaisesti, muistettaisiin pelastusliivit, Heinonen listaa.

– Ja jos alkoholia nauttii, niin olisi parempi pysyä rannalla.

Lisää aiheesta:

Uimarannoilla päivittäin läheltä piti -tilanteita – asiantuntija huolestui hukkumisluvuista jo talvellaSuomessa hukkui kesäkuukausina yli kolmannes keskimääräistä vähemmän ihmisiäAlkuvuonna hukkuneita puolet vähemmän kuin viime vuonnaHelsinkiläisellä rannalla kynttilöitä ja kukkia – 6-vuotiaan kuolema uimareissulla on karmea lisäys karuun tilastoon: "Lasten tapaturmissa hukkuminen on toisella sijalla"Surullinen tilasto: Tässä kuussa hukkunut 26 ihmistä Hukkuneiden määrä jäänyt tänä vuonna alhaiseksi: "Asennemuutosta ilmassa"
HukkuminenKuolemaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hukkuminen
  • 25.10.15:43
    Asikkala

    Vene karkasi rannasta – sitä hakemaan lähtenyt mies hukkui

  • 7.10.09:49
    Kotimaa

    Syyskuussa hukkui neljä ihmistä

  • 9.9.21:40
    Onnettomuudet

    Merivartiosto: Ihminen kuollut Helsingissä "epäselvässä onnettomuudessa"

  • 9.9.18:59
    Sydänterveys

    Kuinka pitkästä sydänpysähdyksestä ihminen voi selvitä?

  • 5.9.17:06
    Merivartiosto

    Ihminen hukkui Helsingin Hakaniemenrannassa