Tampereen paikallispelissä nähtiin uskomaton sulaminen

Juha Leimu
Juha Leimu
Julkaistu 27.12.2011 22:14

Jääkiekon SM-liigan kauden kolmannessa Tampereen paikalliskamppailussa Tappara otti kauden toisen voittonsa Ilveksestä. Kirvesrinnat kaatoi Ilveksen voittomaalikilpailun jälkeen 5-4.

Tapparalle voiton tuoneen osuman voittomaalikilpailussa ampui laituri Jerry Ahtola, joka oli voittomaalikilpailun ainoa onnistuja.

Ilveksen laituri Jesse Niinimäki keräsi ottelussa neljä tehopistettä (1+3).

Ilves johti ottelua vielä runsas kaksi minuuttia ennen loppua 4-2, mutta hukkasi lopussa johtonsa ja voittonsa.

Tappara veivasi 3-4-kavennuksen kuudella viittä vastaan.

- Onneksi otettiin maalivahti pois jo niin aikaisin, niin tasoitusmaalin tekemiseen jäi vielä aikaa. Ilves auttoi meitä lopussa ottamalla jäähyn, Tapparan päävalmentaja Risto Dufva sanoi.

- Jo jatkoajalla olisimme voineet ratkaista ylivoimalla, meillä oli siihen hyvät paikat.

Ilveksen puolustaja Nils Bäckström sai viisi minuuttia ryntäyksestä ja sen kyytipojaksi pelirangaistuksen, kun hän jyräsi laitaan Tapparan laiturin Jukka Peltolan vain 1.55 ennen varsinaisen peliajan päättymistä.

Bäckströmin jäähyn aikana puolustaja Juha Leimu ampui 4-4-tasoituksen ja vei kirvesrinnat jatkoajalle.

- Ilves liikkui tänään hyvin, mutta onneksi tultiin nyt takaa ohi, Leimu summasi iltapuhteen.

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko