Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tampereella pidetään huutokauppa, jossa myydään erityisen vaarallisia aseita

1:01Tällaisia ovat Puolustusvoimien vanhat myynnissä olevat panssarivaunut ja tykitTällaista harvinaista kalustoa huutokaupassa on tarjolla!
Julkaistu 15.09.2024 06:50
Toimittajan kuva

Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

Kiinnostaako oma panssarivaunu tai tykki? Nyt sellainen on mahdollisuus hankkia, jos tietyt ehdot täyttyvät.

Tampereen Kalkussa järjestetään 11. lokakuuta huutokauppa, jossa tarjolla on brittiläisiä Charioteer Mk VII - ja Comet Mk I -panssarivaunuja sekä neuvostoliittolaisia 105 H 37-10 -tykkejä.  

panssarivaunu2Kuvassa osa huutokaupattavasta kalustosta.SA-kauppa

Aivan kuka tahansa ei omaa panssarivaunua tai tykkiä voi hankkia, sillä ostajan täytyy olla Poliisihallituksen hyväksymä asekeräilijä, jonka asekeräilysuunnitelmaan kuuluvat takaaladattavat tykit. 

– Kohteilla on historiallista arvoa, mutta eivät ne käy tai kulje. Kun niissä on tykki paikallaan, ne katsotaan ampuma-aselain mukaisesti erityisen vaarallisiksi ampuma-aseiksi ja siksi ne myydään vain keräilijöille, huutokaupan vetäjänä toimivan Millogin logistiikkapäällikkö Petri Lundelin kertoo. 

Lundelin sanoo, että Poliisihallitukselta saadun tiedon mukaan uutta asekeräilylupaa ei ehditä käsitellä ennen huutokauppaa. 

Puolustusvoimille panssarivaunut on Lundelinin mukaan hankittu toisen maailmansodan jälkeen ja ne ovat olleet koulutuskäytössä. Edellisen kerran panssarivaunuja oli huutokaupattavana vuonna 2007. 

Jos omaa panssarivaunua ei ole mahdollista hankkia, niin Kalkussa pidetään 9.–10. lokakuuta Puolustusvoimien vanhan tavaran huutokauppa, joka on kaikille avoin.

Lisää aiheesta:

Suomalaisissa rynnäkkökivääreissä häiriöitä – voi aiheuttaa vaaranPuolustusvoimat huutokauppaa panssarivaunuja ja tykkejä – valtaosa ostajista ulkomaalaisia MTV pääsi Leopardin kyytiin: tällainen on noin 60 tonnia painava taistelupanssarivaunu – "Helppo opettaa, operoida ja käyttää"Jopa puolen miljardin asekauppa Yhdysvaltojen kanssa nytkähti eteenpäin ja lisää tarjouspyyntöjä odottaa vastaustaan – ”Merkittävää suorituskykyä”Oletko aina halunnut oman telakuorma-auton? Puolustusvoimat huutokauppaa lähes sata ajoneuvoaanMurha-aseita ei myydä – MTV Uutiset vieraili tarkoin vartioidussa poliisin asehuutokaupassa
PuolustusvoimatArmeijaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Puolustusvoimat
  • ma10:44
    Varusmiehet

    Armeija pakolliseksi naisille? Valmiusjärjestön mielestä yksi iso keskustelu on käymättä

  • ma08:28
    Antti Häkkänen

    Suora lähetys: Maanpuolustuskurssin avajaiset Ritarihuoneella – ministeri Häkkänen pitää puheen

  • 14.9.07:30
    Ruotsin kuninkaalliset

    Tiarat ja juhlapuvut vaihtuivat sotilasasuun, kun kruununprinsessa Victoria kouluttautui upseeriksi

  • 13.9.17:04
    Antti Häkkänen

    Häkkänen MTV:lle: Näin Suomi toimii, jos vieras drooni tunkeutuu rajan yli

  • 9.9.11:51
    Turkki

    Suomi selvittää, millaisia aseita Turkilta voisi hankkia