MTV3 MAXin asiantuntija Juhani Tamminen arvioi jokaisen Leijonan suorituksen eilisessä Ranska-ottelussa. Suomi voitti ottelun 3-1.
Tamminen antoi viidelle suomalaispelaajalle kiitettävän arvosanan. Joni Ortio, Juuso Hietanen, Janne Pesonen, Juhamatti Aaltonen ja Petri Kontiola saivat Tamilta yhdeksikön eilisestä suorituksestaan.
Tammisen mielestä Ortio piti Suomen pystyssä ennen Pesosen ja Aaltosen vapauttavia maaleja. He ja sentteri Kontiola pitivät Tamin mielestä Leijonat hengissä.
Tamin tuomio Ranska-ottelusta:
Maalivahdit:
Joni Ortio 9
Se oli kova suoritus, oli vaikea matsi, piti meitä ihan pystyssä. Ortio otti ratkaisevat kopit vielä kun tarjottiin omalla alueella kiekonmenetyksillä paikkoja.
Antti Raanta
(luukkuvahtina, ei arviota)
Puolustajat:
Sami Lepistö 8
Hän on parantanut ja on kiekkovarma eikä tee virheitä. Ei myöskään mitään isoa neroutta ole tullut. Lähenee parastaan ja on parantanut paljon leirityksestä.
Juuso Hietanen 9
On meidän ykköspakki ihan kiistatta. On pomminvarma ja suoritustaso on koko ajan ylhäällä.
Teemu Laakso 7
Näkee, että on ollut vaikeat kisat. Tekee paljon kiekollisia virheitä, mutta tämä oli jo selkeä askel parempaan suuntaan.
Tuukka Mäntylä 8
Mäntylältä odotin kiistatta enemmän, ennen kaikkea ylivoimapelaajana. Olin SM-liiganfinaaleissa parempi kuin täällä. Onko sitten iskenyt jännitystä vai onko jäänyt palautus vähäiseksi. Mäntylässä on kuitenkin kasvupotentiaalia.
Janne Jalasvaara 8 Näkee, että on ollut kovat finaalit Venäjällä. Peliprofiili on fyysinen ja puolustava. Teki ison seivin, kun pelasti varman maalin kypärällä. Saa varmasti kiksejä siitä.
