Eduskuntatalon pylväät töhrittiin keskiviikkoaamuna verenpunaisella värillä. Taustalla on ruotsalaisen Återställ Våtmarker -aktivistiryhmän mielenilmaus, johon osallistui myös Elokapina.
Återställ Våtmarker julkaisi aamulla Facebookissa videon eduskuntatalon töhrimisestä. Videolla kymmenen mielenosoittajaa nousee eduskuntatalon portaille käsissään jauhesammuttimet. Pian kahdeksan eduskuntatalon pylväästä on punaisen värin peitossa. Eduskunnan vartijat rientävät paikalle, mutta mielenosoittajat jäävät aloilleen.
Lopulta poliisi kantoimielenosoittajat pois portailta ja otti heidät kiinni.
– Meille riitti. Elokapina ja Återställ Våtmarker yhdistävät voimansa lopettaakseen Neovan kosteikkojen tuhoamisen. Viestimme Neovalle ja Suomen hallitukselle on, että juhlat ovat ohi! Tätä viestiä et voi sivuuttaa – vaakalaudalla ei ole vain meidän elämämme vaan myös kaikkien tulevien sukupolvien elämä.
Poliisi tutkii tapausta tällä hetkellä törkeänä vahingontekona.

