Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä raaka-aine on huippukokki Harri Syrjäsen kauhukuva: ”Se ei ole vahvuuteni”

Str / Lehtikuva
Julkaistu 27.09.2017 19:15

MTV VIIHDE

Suomalaisille tuttu huippukokki Harri Syrjänen tähdittää katsojien iloksi ruokaohjelmalegendan, Kokkisodan uutta tuotantokautta, joka starttaa MTV3-kanavalla marraskuussa 2017.

Kokkisodassa juontajan ja kahden kokin lisäksi jokaisessa jaksossa nähdään kaksi vierasta, jotka tuovat kokeille mukanaan yllätysaineksia 20 euron arvosta päivän kokkausta varten. Kokeista ja vieraista muodostetaan kaksi joukkuetta, punainen ja vihreä, jotka kilpailevat siitä, kumpi joukkue saa annoksillaan yleisön äänet puolelleen. Kokeilla on tasan 20 minuuttia aikaa kokata tuoduista aineksista ateriat ja lopuksi yleisö äänestää parhaan joukkueen.

Harri Syrjänen paljasti MTV:n haastattelussa, mitä raaka-ainetta hän ei toivoisi kisatiimiinsä kuuluvan vieraan tuovan Kokkisodan studioon.

– Muuten minulla on kaikki ihan suhteellisen hyvin hallussa, mutta kaikki uudet kasvipohjaiset proteiininlähteet eivät ole minun vahvuuksiani, Syrjänen kertoo.

Kilpailuhenkisen huippukokin kauhukuva on se, että vieras saapuu kuvauksiin mukanaan esimerkiksi nyhtökauraa tai mifua. Vaikka näin kuitenkin kävisi, ei Syrjänen aio luovuttaa, vaan lähtee yrittämään parastaan.

– Osaan toki tehdä niistä ruokaa, mutta se ei ole minun vahvuuteni, Syrjänen myöntää.

Kokkisota nähdään MTV3-kanavalla talvella 2017.

Lisää aiheesta:

Joonas Nordman yllättää Kokkisodassa kauppakassinsa sisällöllä: ”Kovin moni ei ole elämässään koskaan maistanutkaan”Harri Syrjänen muistelee kummallista hetkeä ruokaohjelman kuvauksissa: ”Pulkkinen toi studioon strutsinmunan”Kokkisotaan mukaan lähtevä Harri Syrjänen: Näistä raaka-aineista kokkaan mieluiten!Huippukokki Harri Syrjänen: Tälle kokille en ainakaan halua hävitä Kokkisodassa!Harri Syrjänen muistelee ruokaohjelman kuvauksia vuosien takaa: ”Homma meni ihan päin reisiä”Harri Syrjänen kokkaa legendaarisessa ruokaohjelmassa verenmaku suussa: ”Jokainen tappio on liikaa”