Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kokkisotaan mukaan lähtevä Harri Syrjänen: Näistä raaka-aineista kokkaan mieluiten!

Pentti Hokkanen
Julkaistu 09.11.2017 19:30

MTV VIIHDE

Kokkisota-ruokaohjelman uudelle kaudelle innolla mukaan lähtenyt huippukokki Harri Syrjänen toivoo, että hänen tiimiinsä kuuluvien vieraiden tuomista ruokakasseista löytyy tuoreita raaka-aineita.

Harri Syrjänen on jo vuosia sitten ollut mukana kokkaamassa julkisuudesta tuttujen vieraiden kanssa Kokkisodassa. 9. Marraskuussa MTV3-kanavalla starttaavalle uudelle tuotantokaudelle Syrjänen toivoo vieraiden tuovan erityisen paljon tuoreita raaka-aineita.

– Tuoreet kasvikset ja tuore kala ovat sellaisia, että niitä on mielestäni erityisen mukava valmistaa, Syrjänen kertoo.

Tilanne on kuitenkin se, että huippukokeilla ei ole lupaa vaikuttaa tulevien vieraiden tuomien 20 euron arvoisten ruokakassien sisältöön, sillä vapaus valita raaka-aineet on suotu vieraille.

– En edes haluaisi tietää, että mitä ruokakasseissa on, vaan haluan, että se säilyy minulle yllätyksenä ja toimin sitten tilanteen tullen niin kuin parhaaksi näen, Syrjänen toteaa.

Kokkisodassa kokit saavat pistää jälleen parastaan, kun yllätysaineksista on valmistettava 20 minuutissa maistuva ateria! Juontajan ja kahden kokin lisäksi jokaisessa jaksossa nähdään kaksi vierasta, jotka tuovat kokeille mukanaan yllätysaineksia 20€ arvosta päivän kokkausta varten. Kokeista ja vieraista muodostetaan kaksi joukkuetta, punainen ja vihreä, jotka kilpailevat siitä, kumpi joukkue saa annoksillaan yleisön äänet puolelleen. Kokeilla on tasan 20 minuuttia aikaa kokata tuoduista aineksista ateriat, kello ei anna armoa. Yleisö äänestää lopuksi parhaan joukkueen.

Kokkisota starttaa MTV3-kanavalla torstaina 9.11. klo 20

Lisää aiheesta:

Joonas Nordman yllättää Kokkisodassa kauppakassinsa sisällöllä: ”Kovin moni ei ole elämässään koskaan maistanutkaan”Harri Syrjänen muistelee kummallista hetkeä ruokaohjelman kuvauksissa: ”Pulkkinen toi studioon strutsinmunan”Huippukokki Harri Syrjänen: Tälle kokille en ainakaan halua hävitä Kokkisodassa!Harri Syrjänen muistelee ruokaohjelman kuvauksia vuosien takaa: ”Homma meni ihan päin reisiä”Tämä raaka-aine on huippukokki Harri Syrjäsen kauhukuva: ”Se ei ole vahvuuteni”Harri Syrjänen kokkaa legendaarisessa ruokaohjelmassa verenmaku suussa: ”Jokainen tappio on liikaa”