Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
0:26Tuleeko kahvien seuraava supertrendi kahvipavun sijaan hedelmälihasta?Katso video: Tästä Cascarassa on kyse!
Julkaistu 13.04.2019 07:27(Päivitetty 13.04.2019 19:15)
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Tuleeko kahvien seuraava supertrendi kahvipavun sijaan hedelmälihasta, jota on tähän asti pidetty vain tuottamisprosessin jätteenä?

Kun pienpaahtimoyritys Kaffa Roasteryn paahtaja Svante Hampfille mainitsee tuotteen nimeltään Cascara, tulee miehelle mieleen varsin ristiriitaisia tunteita.

– Meinasin tippua tuolilta kun maistoin sitä ensimmäistä kertaa. Se vahvuus, mikä parin minuutin päästä oikein iski, sen muistaa pitkään kyllä, Hampf naurahtaa.

Cascara-nimi tulee espanjankielisestä sanasta "kuori" ja se itsessään on kahvintuottamisprosessin sivutuote. Toisin sanottuna kahvimarjan kuoriosa, eli liha erotetaan pavusta ja tämän jälkeen se on mahdollista esimerkiksi kuivattaa.

Kuivatettu liha tämän jälkeen uutetaan ja tarjoillaan lopulta höyryävänä juomana.

Cascaran kofeiinipitoisuuden ei itsessään sanota rikkovan ennätyksiä, mutta monet tuotetta maistaneet kertovat sen kummallisella tavalla potkivan kovemmin kuin tavallinen kuppi kuumaa.

Hampfin allekirjoittaa maistajien kokemukset. Hänen mukaansa jymäkässä Cascarassa oikea annostelu on olennaisinta.

– Sitä voi helposti annostella liikaa, kun maku on aika hento. Juodessa tuntuu, että kofeiini nousee päähän nopeammin.

Tämä kofeiinipitoinen supertuote on kielletty EU-maissa – löi kokeneen suomalaispaahtajankin ällikällä: "Meinasin tippua tuolilta kun maistoin ensimmäistä kertaa"

Kahv
Paulo de Oliveira/ARDEA/All Over Press

Ei luokitella EU-maissa vielä elintarvikkeeksi

Cascaraa on käytetty kahvintuottomaissa yleisesti ottaen lannoitteena mutta viime aikoina sen potentiaali on huomattu myös elintarvikkeena.

Ongelmana on kuitenkin se, ettei Cascaraa luokitella tällä hetkellä esimerkiksi EU-maissa elintarvikkeeksi ja sitä kautta tuotetta ei saa myydä eikä ostaa juomana tai ruokana.

Eviran mukaan kyseessä on niin sanottu uuselintarvike ja tällaisen elintarvikkeen markkinoille tulo edellyttääkin uuselintarvikeprosessin läpikäymistä.

Hampf uskoo, että uudenlaiselle tuotteelle voisi olla kysyntää, sillä makuelämys Cascarassa on kaikella tapaa ainutlaatuinen. 

– Se on selkeän makea, kukkainen ja hieman ruusunmarjainen. Tärkeä tuote tuottajamaissa ja siinä on hyvä tarina. Oishan se kivaa, jos sitä voisi myös Suomessa myydä, Hampf kertoo.

Viikonloppuna Helsingin Kaapelitehtaalla järjestettävillä Helsinki Coffee Festivaleilla Cascaraa ei luonnollisesti pääse maistamaan, mutta Hampf lupaa, että uusia trendejä tapahtumasta tulee joka tapauksessa löytymään.

– Tapahtumassa on paljon pientilakahveja maistettavana, maistelukilpailuja sekä workshopeja, joissa tehdään muun muassa vartalokuorintavoide kaytetyistä kahvipuruista.

Lisää aiheesta:

"Yksi soijamaitolitra pyöri kuukauden jääkaapissa" – kahvilanpitäjä Matias on nähnyt 15 vuoden aikana melkoisen muutoksenSuomalainen menestysresepti -ohjelman finalistit on valittu – mikä näistä tuotteista on seuraava ruokakauppojen ykköslanseeraus?Suomalainen menestysresepti -kilpailun voiton vienyt Fallero-falafel tuo ravintolatasoisen kasvisruuan kotiin: ”Tässä kotimaisessa tuotteessa on kaikki palaset kohdallaan”Myllyn Paras vie Kiinaan poikkeuksellisen uutuustuotteen – povaa miljoonamyyntiä: "Tätä ei niin vain voi kopioida"Lempääläisfirma loi miljoonia myyvän jättihitin – nyt tulee uusi mullistava energiajuoma: "Kulutus on Suomessa jotain tähtitieteellistä"Suomalaistislaamon vodka puhuttaa maailmalla! Veden puhtautta ihmetelty aina Amerikkaa myöten – ”ei tällaista vettä ole olemassakaan”
MakujaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Makuja
  • 13.8.18:00
    Viiden jälkeen

    Kari Aihiselta yllättävä vinkki – tekisitkö itse näin pastallesi?

  • 11.6.16:26
    Politiikka

    MT:n tiedot: Vahvat viinit eivät tule ruokakauppoihin tämän hallituksen aikana

  • 31.5.09:44
    Olut

    Mitä eroa on IPA-, APA- ja NEIPA-oluella? Panimomestari kertoo

  • 11.5.08:01
    Huomenta Suomi

    Helsingin paraatipaikalla on 50-vuotias torikahvila – hittituote hurmaa yksinkertaisuudellaan: "Kanelia, sokeria, voita"

  • 27.1.20:37
    Ruoka

    Ranska voitti Bocuse d’Orin – näin kävi Suomelle