Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Tämä hetki näytteli isoa osaa Leijonien MM-kultaratkaisussa – Hannes Björninen avaa itse, mitä tilanteessa tapahtui

Lehtikuva
Julkaistu 30.05.2022 07:30
Toimittajan kuva

Ilari Savonen, Tampere

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Leijonien MM-kulta ratkesi sunnuntain Kanada-finaalin jatkoerässä, kun Sakari Manninen pyssytti kiekon verkkoon. Koko voittomaali lähti rakentumaan tilanteessa, jossa Hannes Björninen vedettiin nurin.

Suomi sai jatkoerässä ylivoiman, kun Kanadan kapteeni Thomas Chabot istahti jäähyaitioon.

Chabot rikkoi Leijonien nelosketjun sentteriä Hannes Björnistä, jolta vedettiin jalat alta.

– Yritimme liikkua ja saada ristiliikkeillä heidät sekaisin. Kaverin maila jäi mun jalkojen väliin. Ei siinä sitten sen ihmeellisempää, Björninen sanoi jälkikäteen tilanteesta MTV Urheilulle.

Video ratkaisuun johtaneesta hetkestä näkyy jutun yläreunasta.

Leijonat hyödynsi ylivoiman, kun Mikael Granlund syötti ja Sakari Manninen painoi kiekon verkkoon.

– Tiesin, että ne tekevät siitä. Äijät hoitaa siinä neljä-kolmosella kiekon verkkoon. Sitten vain juhlittiin, Björninen kertasi seuraavia hetkiä.

Itse ottelussa nähtiin melkoista tunneaaltoilua. Leijonat ehti jo 3–1-johtoon, mutta Kanada tuli vielä rinnalle.

– Aika huikea kamppailu. Paljon oli erilaisia vaiheita, mutta emme murtuneet missään vaiheessa. Luotimme siihen, että se maali tulee sieltä. Ennen jatkoaikaa oli sellainen fiilis, että tämä on meidän iltamme. Koko Suomen kansa ansaitsee mestaruuden. Ihan mahtava homma, Björninen fiilisteli.

Lisää aiheesta:

Leijonien NHL-hyökkääjä kertoo MM-finaalin dramaattisista hetkistä – "Se kuvastaa"MM-finaalin tuomaripeli herätti kysymyksiä – Leijonat-hyökkääjä vedettiin kovassa paikassa nurin, mutta pilli ei soinut: "Se oli poikittainen maila"Leijonien kultasankari Sakari Manninen paljasti – ratkaisumaalia edelsi karmaiseva käänne ja syvällinen keskusteluLeijonien tähtihyökkääjä naulasi ällistyttävän komean osuman – tätä täydellisemmin ei voi enää sijoittaa: "Lähti hyvin kyllä"Leijonien MM-välieräsankari Hannes Björninen myönsi: osumassa yllättävä piirre – "Oli jopa liikaa aikaa miettiä!"Leijonien joukkueelta voimakas reaktio – MM-välierävoitto huipentui Hannes Björnisen temppuun: "Huikea pelimies!"
MM-jääkiekkoLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 3.10.19:27
    Naisleijonat

    Naisten jääkiekkoon merkittävä muutos

  • 27.9.16:39
    Jääkiekko

    Ruma kulissipaljastus jääkiekon MM-kisoista – entinen NHL-kasvo ehdotti Ruotsille sikamaista temppua

  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"