Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Raaseporissa pienellä saarella tapahtui mystinen henkirikos

MTV
Julkaistu 07.03.2025 06:07
Toimittajan kuva
Rebekka Härkönen

rebekka.harkonen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Satu Koistinen

satu.koistinen@mtv.fi

Raaseporissa tapahtui henkirikos viime viikolla. Rikoksen yksityiskohdista tiedetään vain vähän, sillä poliisi on ollut poikkeuksellisen vaitonainen tapauksesta. MTV:n tietojen mukaan henkirikos tapahtui vuokramökissä, joka sijaitsee pienellä saarella.

MTV:n tietojen mukaan henkirikos paljastui viime lauantaina, kun mökkiä oltiin menossa siivoamaan. 

Lue aiempi juttu: Raaseporin oudon henkirikoksen tutkinta siirtyi KRP:lle – uhri löytyi kuolleena vuokramökiltä

Poliisilla useampi epäilty

Poliisi tutkii henkirikosta toistaiseksi tappona. Tutkintanimike ei ole kiveen hakattu, sillä kaikkia yksityiskohtia ei tiedä vielä poliisikaan.

Poliisin mukaan henkirikos tapahtui viime viikolla, tarkemmin ottaen keskiviikon 26. helmikuuta ja lauantain 1. maaliskuuta välisenä aikana.

Aluksi tutkintaa hoiti Länsi-Uudenmaan poliisilaitos, mutta sitten rikos siirtyi Keskusrikospoliisille. KRP:n mukaan siirtoon ei liity mitään dramatiikkaa.

– Joskus me vain teemme tällaisia työnjakoon liittyviä päätöksiä, jutun tutkinnanjohtaja Jan Aarnisalo KRP:stä kommentoi MTV:lle torstaina.

Poliisi on epäillyt teosta 41-vuotiasta virolaismiestä. Miestä vaadittiin tämän viikon keskiviikkona vangittavaksi Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa, mutta oikeus hylkäsi vaatimuksen. 

Onko poliisilla useampia epäiltyjä tähän juttuun?

– Ainahan poliisi epäilee kaikkia. Tässä jutussa epäillyistä voidaan puhua monikossa, Aarnisalo paljastaa.

Aarnisalo ei ole ottanut kantaa siihen, onko 41-vuotias virolaismies yhä epäillyn asemassa.

Poliisi vaitonainen

KRP vetoaa siihen, että jutun tutkinta on niin pahasti kesken, ettei kerrottavaa julkisuuteen juuri ole.

– Meillä on useampia tutkintalinjoja auki. En halua sotkea tutkintaa kertomalla liian varhaisessa vaiheessa mitään ylimääräistä julkisuuteen, Aarnisalo sanoo.

Uhrista poliisi on kertonut ainoastaan sen, että kyse oli aikuisesta henkilöstä. Poliisi ei kommentoi hänen sukupuoltaan tai edes sitä, oliko hän suomalainen.

Avoimia kysymyksiä ovat myös esimerkiksi tekotapa, tekoväline ja mahdollinen motiivi.

Oikaisu 18.3. klo 17.35: Vaihdettu kuva juttuun ja poistettu video jutusta. Alkuperäinen kuva ja video oli virheellisestä paikasta. Lisäksi poistettu kuvailua saaresta, jonka sanottiin olevan rikoksen tapahtumapaikka. Rikos on tapahtunut eri paikassa.

Lue myös: Poliisi esti täpärästi Turkuun suunnitellun vakavan väkivaltarikoksen – teko saattoi olla tilaustyö Ruotsista

Lisää aiheesta:

Poliisi etsii kolmea Raaseporin epäiltyä tappajaa – uhri tuli Suomeen vasta hiljattainRaaseporin taposta vangittiin mies – poliisi ei ole vielä löytänyt häntäTaas takaisku poliisille Raaseporin henkirikostutkinnassa – jo toinen epäilty jätettiin vangitsemattaPoliisi vaatii jo kuudetta henkilöä vangittavaksi Lahden joulukuisesta mysteerimurhastaTavallinen kuolema Keravalla muuttui murhaksi, nyt epäiltyjä tekijöitä onkin kaksi – ratkaiseva tieto ruumiinavauksestaKai-Pekka oli kateissa yli puoli vuotta, sitten naapuritalon kellarista paljastui karu totuus – näin Seinäjoen mysteerimurhan tutkinta etenee
HenkirikoksetRaaseporiRikosRikosepäilytPoliisi

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • 13:20
    Valkeakosken surma

    Vendin, 15, raiskauksesta ja murhasta tuomittu hakee valituslupaa ja vaatii vyötään takaisin

  • Eilen14:07
    Rikospaikka

    Adeliina, 18, kidutusmurhattiin – Taija-äiti MTV:lle: "Kolme vuotta olen miettinyt, miten päästä yli"

  • Eilen05:17
    Hovioikeus

    Ensitreffien karmea päätös: Mies murhasi ja hautasi nuoren opiskelijanaisen – pääsee vapaaksi

  • ma19:23
    Charlie Kirk

    Katutappeluita, tappouhkauksia ja sodanjulistuksia – näin Kirkin murha näkyy Yhdysvaltain politiikassa

  • ma16:35
    Väkivaltarikokset

    Professori-isänsä Vihdissä murhannut mies oli syyntakeeton – yritti tappaa myös äitinsä