Tällainen on Lotuksen asema vuoden kuluttua

Kuva: Lotus
Kuva: Lotus
Julkaistu 28.05.2010 19:15(Päivitetty 28.05.2010 19:16)

Heikki Kovalaisen edustaman Lotus-tallin tekninen johtaja Mike Gascoyne kertoo MTV3:n haastattelussa arvionsa siitä, missä asemassa talli on ensi vuonna tähän aikaan.

- Haluamme olla ensi vuonna kilpailemassa keskikastissa. Nyt olemme kierrosajoissa 0,7-0,8 sekunnin päässä siitä. Haluamme ajaa kilpaa vakiintuneita talleja vastaan ja saavuttaa pisteitä. Haluamme heti ensi kauden alusta lähtien kilpailla Toro Rosson ja Sauberin kaltaisia pienempiä talleja vastaan, Gascoyne sanoo MTV3:lle.

Gascoynen mukaan Lotuksen valmistautuminen ensi kauteen on aivan toisella tasolla kuin tähän kauteen lähdettäessä.

- Meillä on nyt tallissa tarvittavat henkilöt ja käytettävissä paljon enemmän aikaa kuin viime vuonna. Silloin meitä oli 4-5 henkilöä yrittämässä F1-auton suunnittelemista, kun taas nyt meitä on 250 ihmisen tiimi.