Yliopiston joukkomurhan suunnittelusta syytetyn miehen mukaan murhia ei ollut tarkoitus toteuttaa. Hänen mukaansa murhasuunnitelmissa oli tarkoitus vain purkaa aggressioita. 24-vuotiaan mukaan taustalla oli halu näyttää mihin kiusaaminen voi johtaa.
- Tekstit johtuivat masennuksesta, mies kertoi, kun häntä kuultiin oikeudessa. - Ei ollut tarkoitus toteuttaa sitä. Huonoina hetkinä tuntui pahalta.
- Se oli helpompaa kirjoittaa, kun oli masis päällä.
- Olen ollut koulukiusattu peruskoulun 3. luokalta ja ammattikoulun läpi. Pahimmillaan masennus oli ammattikoulun toisella luokalla. Silloin tapahtuivat Jokelan ja Kauhajoen surmat. Siitä syttyi kipinä.
- Olen joskus ihallut niitä, hän kertoi.
"Hetken mielijohde"
24-vuotias kemiläinen mies ja saman ikäinen vantaalainen nainen suunnittelivat joukkomurhaa sähköposteissa joulusta 2012.
Mies oli suunnittelun aikana hankkinut myös panoksia, jousen, varustevyön ja kaasunaamarit. - Esineistöä olen hankkinut keväällä 2013. Lippaat hankin vuonna 2012. Ruudit purin 2009 uutena vuotena raketeista.
- Miksi hankit ne? asianajaja Olli Piipponen kysyi
- Hetken mielijohteesta. On niin helppo klikata nettikaupassa. Oli semmoinen fiilis.
Mies oli töissä kierrätyskeskuksessa, joten rahaakin oli.
Hänen mukaansa ajatus viidestäkymmenestä uhrista oli naisen, jonka kautta myös yliopisto valikoitui keskusteluissa kohteeksi.
- Hänellä oli jotain humanisteja vastaan.
Tapaaminen tammikuussa 2014
Viestien suunnitelman mukaan joukkomurha oli tarkoitus toteuttaa ensimmäisen kerran tammikuussa 2014. Mies tuli tällöin junalla Kemistä pääkaupunkiseudulle. Yli vuoden kestäneen sähköpostiviestityksen jälkeen he tapasivat tuolloin ensimmäisen kerran.

