Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syksyn sääennuste julki marraskuulle asti: Kesän poutaputken sijaan luvassa "perinteistä suomalaista"

3:18Etelä-Suomeen saapuu lauantaiksi sadetta, mutta Lappi on Suomen lämpimin kolkka – meteorologi kertoo enemmänKatso viikonlopun ja alkuviikon sää: Etelä-Suomeen saapuu lauantaiksi sadetta, mutta Lappi on Suomen lämpimin kolkka
Julkaistu 07.08.2021 10:26

Elisa Husu

elisa.husu@mtv.fi

Uusi kolmen kuukauden vuodenaikaisennuste arvioi syys-marraskuun jakson olevan Suomessa laajalti tavanomaista lämpimämpi. Meteorologin mukaan odotettavissa on vaihtelevaa syyssäätä.

Uuden sääennusteen mukaan keskilämpötilat ovat syksyllä Suomessa hivenen vuodenajan keskiarvoa yläpuolella. Forecan meteorologi Joanna Rinteen mukaan ero keskiarvoon on kuitenkin pieni. 

– Odotettavissa onkin, että lämpötilat pysyvät melko keskiarvoisina tai että erityisen lämpimät ja erityisen viileät jaksot tasapainottavat toisiaan, Rinne ennustaa.

Sääennusteen syksyn jaksolle julkaisi Euroopan keskipitkien sääennusteiden keskus ECMWF.

Kotimaahan vaihtelevaa syyssäätä

Syys-marraskuun jakson odotetaan olevan säältään vaihtelevampi kuin pitkä korkeapainekesä oli.

– Sademäärät ovat kolmen kuukauden ennusteessa keskimääräisiä tai sateita voi tulla jopa hieman keskimääräistä enemmän. Vuodenaikaisennusteen perusteella on todennäköistä, että ilmavirtaukset Suomen yllä ovat pääosin läntisiä. Meille pääsisi siis ajoittain matalapaineen keskuksia, jotka tuovat sateita, Rinne toteaa.

Lue myös: Suomen yli pyyhkäisee hidas saderintama – "Lapissa taitaa olla ne poutaisimmat, aurinkoisimmat ja kesäisimmät kelit"

– Ennusteesta piirtyykin kuva perinteisestä suomalaisesta syyssäästä: ajoittain sadetta, ajoittain paistetta ja vuoroin lämpimiä, vuoroin viileitä jaksoja, kuitenkin talvea kohti hitaasti kylmenevää.

Etelä-Eurooppaan ja Venäjälle ennustetaan tavanomaista lämpimämpää jaksoa syys-marraskuulle. Etelä-Eurooppaan on odotettavissa korkeapainevoittoista säätä.

Meteorologi muistuttaa, että pitkän ajan ennusteet ovat aina epävarmoja. Kolmen kuukauden vuodenaikaisennusteita käytetään pääasiassa tropiikin pitkäaikaisten sääilmiöiden ennustamiseen.

– Euroopan luonteeltaan epävakaisen sään ennustamiseen se soveltuu huonommin. Ennusteet ovat näin ollen selvästi epävarmempia kuin vastaavat ennusteet tropiikissa, Rinne sanoo.

Lisää aiheesta:

Tältä näyttää koko kesän sääennuste!Talven sääennuste julki: Suomi poikkeaa selkeästi muusta EuroopastaPitkä ennuste: Kevät saattaa alkaa etuajassa – "Tulossa on lämmintä ja aurinkoistakin"Tuore ennuste aiempaa positiivisempi: Tulossa tavallista lämpimämpi kesäEnnuste: Säätyypissä täyskäännös helmikuuksi – miltä näyttää alkukevät?Koko talven ennuste: Tuleeko tästä talvea ollenkaan?
SääSyksyKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 13:00
    Pekka Pouta

    Jättikäänne marraskuun sääennusteessa – Pekka Pouta: "Iso harppaus"

  • Eilen19:03
    Markus Mäntykannas

    Markus Mäntykannas kommentoi kylmää käännettä: Suomi jakautuu kahtia

  • Eilen14:18
    Syksy

    Harmautta et pääse pakoon: Joonas Koskela kertoo, miten sateinen syyssää koettelee Suomea

  • 1.11.11:59
    Talvi

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!

  • 1.11.11:46
    Syksy

    Lokakuun sää poikkesi tavanomaisesta: Jopa harvinaisia piirteitä