Supon toiminnassa epäillään virkarikoksia

AOP Suojelupoliisi Supo Kuvitus
Epäilynä on, että supon toiminnassa ei ole noudatettu kaikkia salaisten tiedonhankintakeinojen säännöksiä.All Over Press
Julkaistu 22.05.2025 16:35

MTV UUTISET – STT

Esitutkinta suojelupoliisin tiedustelutoimintaan liittyvässä jutussa on edennyt, kertoo Syyttäjälaitos.

Syyttäjälaitoksen mukaan suojelupoliisin tiedustelutoimintaan liittyvässä jutussa on syytä epäillä, että supon toiminnassa on käytetty eräitä siviilejä niin, että he ovat saaneet tietää salassa pidettävää tietoa ja voineet käsitellä salassa pidettävää tietoa valvomattomasti.

Syyttäjälaitos kertoo tiedotteessaan, että erään toiminnassa käytetyn siviilin laitteeseen kohdistuneen tietomurron vuoksi salassa pidettäviä tietoja on paljastunut kokonaan ulkopuoliselle.

Epäilynä on, että supon toiminnassa ei ole noudatettu kaikkia salaisten tiedonhankintakeinojen ja siviilitiedustelun säännöksiä ja määräyksiä. Tästä syystä supossa järjestelystä vastanneita on syytä epäillä virkarikoksista.

Lue myös: Supon ex-päällikkö Antti Pelttari kertoo, mistä häneen kohdistuvassa rikosepäilyssä on kyse
 

Tuoreimmat aiheesta

Supo