Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SuPer: Liian moni hoitaja joutuu pyykkäämään ja siivoamaan hoitotyön ohella – "Suunta on väärä, mutta ei valitettavasti yllätä"

All Over Press
Julkaistu 07.09.2021 09:24
Toimittajan kuva

Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

THL:n selvitys paljasti, että lähes 160 hoivayksikköä ei täytä tällä hetkellä lakisääteistä henkilöstömitoitusta.

Joka kymmenennessä vanhusten ympärivuorokautisessa hoitoyksikössä on liian vähän henkilökuntaa, selviää Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tekemästä selvityksestä. 

Viime vuonna lakiin lisätty henkilöstömitoitus on tällä hetkellä 0,55 työntekijää asukasta kohden, ja vuoden 2023 huhtikuussa sen pitäisi nousta 0,7:ään. 

Suomen lähi- ja perushoitajien liiton puheenjohtajan Silja Paavolan mukaan lakiin tehty muutos ei vielä näy toivotulla tavalla.

– Lähi- ja perushoitajien määrän vanhuspalveluissa olisi pitänyt nousta. Suunta on väärä, mutta ei valitettavasti yllätä, puheenjohtaja Paavola toteaa.

SuPerin mukaan moni hoitaja joutuu tekemään työnsä ohessa monenlaista muuta, mikä ei varsinaisesti kuulu hoitotyöhön.

– Koulutetun, tutkinnon suorittaneen hoitajan työaika tulee käyttää välittömään asiakastyöhön eli hoitamiseen. Tämä on lain henki. SuPerin kentältä saama viesti kuitenkin on, että aikaisempi meno jatkuu ja hoitajat tekevät liian monessa paikassa edelleen niin sanottuja tukitöitä eli siivoamista ja pyykkihuoltoa, Paavola sanoo.

Aiheesta keskustellaan lisää MTV3:n Viiden jälkeen -ohjelmassa tiistaina 7.9. kello 17.30.

Lue myös: THL sai huolestuttavat luvut vanhuspalveluista: Lakiin sidotun henkilöstömitoituksen alittaa 10 prosenttia ympärivuorokautisista yksiköistä

Lisää aiheesta:

Hoitajaliiton tuore puheenjohtaja huolissaan hoitajamitoituksen laskemisesta: "Äärirajoille venymisiä tulee lisää"200 vanhusten hoivayksikköä ei täytä lakisääteistä henkilöstömitoitusta: "Tilanne on kestämätön"Kotihoidossa surkea tilanne, tuhansia uusia tekijöitä tarvitaan – käyntejä siirretään, lykätään ja jopa perutaanSuperin Silja Paavola: Hoitajapulalla kohtalokas ja kallis seuraus vanhuksille – "Hoidettava laitetaan pyörätuoliin tai rollaattoriin"Vanhustenhuoltoon tulossa lisää hoitajia, mutta hoitajat valuvat muihin töihin – "Aikataulu on liian hidas"Vanhusten hoitajien minimimäärä putoaa ensi vuonna – Super: Eurot puhuvat tarpeiden sijaan
Viiden jälkeenVanhustenhoitoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Viiden jälkeen
  • Eilen18:38
    Eppu Normaali

    Martti Syrjä paljastaa Eppu Normaalin pitkän uran salaisuuden: "Hullua"

  • Eilen18:36
    Sairaudet ja taudit

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"

  • 1.11.06:17
    Henkirikokset

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • 31.10.14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • 30.10.19:53
    Turvallisuus

    Mitä jos sähköt katkeavat ja nettikin mykistyy? Varaudu näin