Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suositeltava ikä aloittaa asuntosäästäminen? Vauvana!

Asuntosäästäjä jo kapaloissa.
Asuntosäästäjä jo kapaloissa.
Julkaistu 15.06.2011 11:53

Taloussanomat uutisoi tiistaina, että asuminen Suomessa on jo niin kallista, että omaa kotia varten pitäisi ryhtyä säästämään jo syntymästä lähtien.

Suomen Asuntohypopankki kehottaa aloittamaan asuntosäästämisen nuorella iällä. Hypo Baby -asuntosäästötilille kehotetaan laittamaan vauvalle rahaa sivuun suoraveloitusmenetelmällä. Tunnolliset asiakkaat hyötyvät rahan kertymisestä bonuksilla.

– Isovanhemmat tietävät, että etenkin pääkaupunkiseudulla asuminen on kallista ja siihen pitää alkaa varautua. Tämä on oivallinen tapa tallettaa varoja lapsenlapselle, Asuntohypopankin varatoimitusjohtaja Ari Pauna kommentoi Taloussanomille.

Asuminen on kallistunut etenkin pääkaupunkiseudulla hurjaa vauhtia. Etenkin pienten asuntojen hinnat hipovat taivaita. Myös vuokra-asuminen on suhteellisen kallista, pienestä kaksiosta voi pääkaupunkiseudulla hyvin joutua pulittamaan 1300 euroa kuukaudessa. Tuloistaan epävarma nuori on siis heikoilla kantimilla asuntomarkkinoille.

Suomen Asuntohypopankissa on Taloussanomien mukaan huomattu, että isovanhemmat säästävät mielellään lapsenlapsilleen – siksi Hypo Baby -tiliä markkinoidaankin erityisesti heille.

Taloussanomien sivuilta voit lukea jutun kokonaisuudessaan.

Kuvat: Shutterstock

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Työttömyys voi tutkimusten mukaan sairastuttaa – työtön Juho-Pekka kaipaa ihmiskontakteja ja rutiinejaTätä hedelmää Hanna Partanen suosittelee välipalaksi: "Tosi kuitupitoinen"ViikkohoroskooppiKiinnitä huomiota yhteen oleelliseen seikkaan ostaessasi vitamiinivalmistettaEi ole lahjomista: Kokenut koiratutkija korjaa harhaluulon koirien kouluttamisestaSaako piparitaikinaa oikeasti syödä raakana?
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 08:15
    Asian ytimessä.doc

    Työttömyys voi tutkimusten mukaan sairastuttaa – työtön Juho-Pekka kaipaa ihmiskontakteja ja rutiineja

  • 06:51
    Hedelmät

    Tätä hedelmää Hanna Partanen suosittelee välipalaksi: "Tosi kuitupitoinen"

  • 00:00
    Horoskooppi

    Viikkohoroskooppi

  • Eilen19:01
    Vitamiinit

    Kiinnitä huomiota yhteen oleelliseen seikkaan ostaessasi vitamiinivalmistetta

  • Eilen17:01
    Koirat

    Ei ole lahjomista: Kokenut koiratutkija korjaa harhaluulon koirien kouluttamisesta