Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolustusvoimain komentaja avasi yhteisen Nato-harjoituksen oppeja

43:33249. maanpuolustuskurssin avajaiset RitarihuoneellaKatso maanpuolustuskurssin avajaiset videolta.
Julkaistu 09.09.2024 08:09(Päivitetty 09.09.2024 10:29)

MTV UUTISET – STT

Puolustusvoimain komentaja, kenraali Janne Jaakkola sanoo, että aiemmin tänä vuonna pidetty Naton sotaharjoitus todensi kyvyn yhteistoimintaan olevan hyvä. Jaakkola puhui valtakunnallisen maanpuolustuskurssin avajaisissa Helsingin Ritarihuoneella maanantaiaamuna.

Jaakkolan mukaan johtamisjärjestelyjen, logistiikan ja infrastruktuurin kehittämistä on tarve jatkaa.

– Valmistelut Naton maajoukkueen johtoportaan ja maavoimien eteentyönnetyn läsnäolon sijoittamisesta Suomeen ovat osa tätä kehityspolkua, sanoi Jaakkola puheessaan.

LK Maanpuolustuskurssi Esa Pulkkinen 09092024Kuvassa puolustusministeriön kansliapäällikkö Esa Pulkkinen.Lehtikuva

Suomeen on tulossa Naton maavoimien alaesikunta sekä jonkinlainen malli eteentyönnettyjen maavoimajoukkojen läsnäolosta.

Nordic Response -harjoitus järjestettiin Suomen, Norjan ja Ruotsin pohjoisosissa maaliskuussa. Sotilaita oli 13:sta eri maasta.

Jaakkola korostaa, että Naton jäsenenä Suomi pitää kiinni omasta suunnittelusta ja osaamisesta.

Kaikkea ei kannata suunnitella vielä

Jaakkola puhui myös valmisteilla olevasta valtioneuvoston puolustusselonteosta. Selonteossa linjataan, miten puolustuskykyä pidetään yllä ja kehitetään nyt, kun Suomi kuuluu Natoon.

– Turvallisuuden suursään muutos on todennäköisesti pitkäaikainen ja meidän on hyvä varautua ennakoimattomaankin tilannekehitykseen.

LK Maanpuolustuskurssi 2 09092024

Jaakkola sanoi, että Puolustusvoimat näkee tarvetta muutoksille.

– Käynnissä olevassa murroksessa Puolustusvoimissa näemme ja koemme tarpeita toimintatapoihin ja organisaatioon liittyville tarkennuksille ja muutoksille kaikilla tasoilla.

Jaakkolan mukaan vielä ei ole mahdollista määrittää asetelmaa Puolustusvoimien kehittämiseen 2030-luvulla. Suunnitteluun vaikuttaa esimerkiksi Venäjän asevoimien tulevaisuuden ryhmitys ja toiminta ja havainnot käynnissä olevasta sodasta Ukrainassa. Niin ikään vaikuttavat Naton suunnitelmat ja lähivuosina käyttöön tuleva teknologia.

– Näiden tekijöiden vaikutusta ei ole vielä syytä lähteä arvaamaan.

Lisää aiheesta:

Puolustusvoimain komentaja: "Happinaamari ensin itselle ja kroppa likoon"Puolustusvoimain komentaja: Emme ole sodassa, mutta elämme epävakauden ja epävarmuuden aikaaSuomi haluaa olla turvallisuuden tuottaja – Naton ennakointikonferenssi alkoi HelsingissäPuolustusvoimain komentaja: Keskustelu Naton alaesikunnan sijainnista ennenaikaistaNäin Nato-jäsenyys muuttaa Suomen uhka-arvioita – "Toimijoita on erittäin laajasti"Puolustusministeri ihmettelee sotaharjoitus-kritiikkiä: Avun antamista ja vastaanottoa on syytä harjoitella
MaanpuolustusPuolustusvoimatKotimaa
Valtakunnallisia maanpuolustuskursseja järjestetään neljä kertaa vuodessa.Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

Maanpuolustus
  • ti22:30
    Dronet

    Pitääkö suomalaisten pelätä venäläisdrooneja? Näin arvioi presidentti Stubb

  • ti05:03
    Ruotsi

    Ruotsi nostaa puolustusmenoja miljardeilla – Suomi kitkuttelee puolella rahalla

  • 8.9.16:21
    Patria

    Ensimmäiset Patrian 6x6-miehistönkuljetusvaunut Tanskaan

  • 3.9.09:13
    Helsinki

    Helsingin keskustassa suljetaan pian katuja – tässä syy

  • 29.8.09:16
    Turvallisuus

    Asiantuntijalta hyytävä arvio Venäjän hybridioperaatioista – "Tulee paljon isompi isku"