Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi voitti jälleen parlamenttien välisen jalkapalloturnauksen – yksi kansanedustaja teki kaikki Suomen maalit

Suomen joukkue oli taas voitokas parlamenttien välisessä jalkapalloturnauksessa.
Suomen joukkue oli taas voitokas parlamenttien välisessä jalkapalloturnauksessa.Mika Lintilän kotialbumi
Julkaistu 31.05.2025 17:35
Toimittajan kuva

Juha Kaija

juha.kaija@mtv.fi

Suomi on voittanut kolmatta kertaa peräkkäin parlamenttien välisen jalkapalloturnauksen.

Perinteinen turnaus järjestettiin nyt jo 52. kerran ja se pelattiin tänä vuonna Vaasassa. Turnauksen maat ovat Suomen lisäksi, Saksa, Itävalta ja Sveitsi. 

Turnaus pelattiin sarjana, jossa kaikki joukkueet kohtasivat toisensa kerran.

Suomi voitti Saksan 4–1 ja pelasi tasan Itävallan kanssa 0–0 ja Sveitsin kanssa 1–1.

Keskustan kansanedustaja Mika Lintilä kertoo MTV Uutisille, että joukkueet koostuivat pääosin kansanedustajista, ja kentällä sai olla kerrallaan enintään kolme virkamiestä. Suomen joukkue koostui melkein pelkästään miehistä, mutta pelaamassa oli myös SDP:n kansanedustaja Lotta Hamari.

Suomen kaikki viisi maalia teki vasemmistoliiton kansanedustaja Timo Furuholm, joka on entinen ammattilaisjalkapalloilija.

Furuholm pelasi jalkapallourallaan myös Suomen maajoukkueessa ja muun muassa saksalaisseuroissa. Vielä vuonna 2021 hän pelasi Suomen pääsarjassa Veikkausliigassa turkulaisen FC Interin paidassa 25 ottelua, joissa teki seitsemän maalia.

Lisää aiheesta:

SuomiAreenan jalkapalloturnauksessa uusi mestari – Olli Rehn hehkutti voittajaaMTV haastoi julkkisten jalkapallojoukkueen pelaajat taitokisaan – näin osuvasti tähdet laukoivat ylärimaanSiivittikö Käärijä Suomen parlamenttipallon voittoon? – Antti Lindtman: "Cha cha cha oli maalibiisimme ja joukkueen tunnushuuto"Tosifani odotti Huuhkajien kisapaikkaa 50 pitkää vuotta – "Tunteet ovat edelleen pinnassa"Kuuluisa Helsinki Cup alkaa! Jalkapallolegenda Mikael Forssell muistaa yhä omat voittonsa turnauksessa – "Edes jalkapallon MM-kisat eivät vedä vertoja"Presidentti Niinistö piikitteli Kanadan pääministeriä suurlähetystön taidoista, Trudeau kuittasi takaisin: "Tulet katumaan tätä"
EduskuntaJalkapalloVaasaSaksaItävaltaSveitsiMika LintiläKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Eduskunta
  • Eilen18:24
    MTV Uutisextra

    Antti Kaikkonen MTV:lle hallituksen veropoukkoilusta: Aika sekavaa touhua

  • to17:07
    Riikka Purra

    Riikka Purra: Yksikään asiantuntija ei kannattanut näin montaa hyvinvointialuetta

  • ti20:33
    Petteri Orpo

    Orpolta taas nolo kömmähdys eduskunnassa

  • 18.10.06:26
    Media

    USU: Valtiontuki STT:lle ei saa kannatusta eduskuntaryhmiltä

  • 18.10.06:15
    Pöllöraati

    Miksi kansanedustajat kapinoivat sairaalaäänestyksessä? "Politiikon kannattaa mieluummin myöntää käyttävänsä heroiinia"