Helsingin Senaatintorilla alkaa kello 16 muistotilaisuus, johon osallistuu muun muassa presidentti Sauli Niinistö. Tilaisuuksia järjestetään myös eri puolilla Suomea.Useat kunnat ja julkiset organisaatiot osoittavat perjantaina julkisesti tukeaan Ukrainalle, kun Venäjän hyökkäyksestä tulee kuluneeksi tasan vuosi.
Ukrainan suurlähetystö lähestyi aiemmin helmikuussa Kuntaliittoa, jotta se välittäisi kunnille toiveen muistaa Ukrainaa hyökkäyssodan vuosipäivänä.
Viestinnän asiantuntija Hanna Lassila kertoi STT:lle torstaina, että aamupäivään mennessä 57 kuntaa oli ilmoittanut osoittavansa maalle tukeaan. Kunnat aikovat Kuntaliiton keräämien tietojen mukaan muun muassa liputtaa Ukrainan lipuilla, valaista tunnettuja rakennuksia Ukrainan lipun väreillä tai pitää hiljaisia hetkiä. Lassilan mukaan määrä voi olla heille ilmoitettua suurempi, koska kaikki eivät ole kertoneet aikeistaan Kuntaliitolle.
Lue myös: YK:n yleiskokous vaatii Venäjää vetäytymään Ukrainasta
Esimerkiksi Tampereen kaupungin mukaan Näsinneula, Kalevan kirkko ja Tampere-talo valaistaan Ukrainan väreillä, Lappeenrannassa puolestaan kaupungintalo.
Myös valtioneuvoston rakennuksissa liputetaan perjantaina Ukrainan ja Suomen lipuilla, ja lisäksi ulkoministeriön rakennus Merikasarmi valaistaan sinikeltaiseksi.
