Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomi oli jo jättämässä protestin, sitten videotuomari astui esiin – näin Santeri Kuusiniemen finaalipaikka ratkesi

Santeri Kuusiniemi sijoittui komeasti EM-kisojen seitsemänneksi.
Santeri Kuusiniemi sijoittui komeasti EM-kisojen seitsemänneksi.Lehtikuva
Julkaistu 09.06.2024 00:27
Toimittajan kuva
Eren Gürler, Rooma

eren.gurler@mtv.fi

ErenGee

Santeri Kuusiniemi pääsi 100 metrin aitajuoksun finaaliin videotuomariston päätöksellä. Suomalainen nautti tunnelmasta täysin siemauksin.

Suomi oli tekemässä Kuusiniemen välieräjuoksusta protestin, koska puolalainen Jakub Szymanski kiilasi suomalaisen radalle. Suomi ei ehtinyt General Manager Jani Tanskasen johdolla protestia kuitenkaan tehdä.

– Tehtiin protesti-ilmoitus sisään, mutta samaan aikaan tultiin sanomaan, että videotuomaristo tutkii tilannetta. Ei mennyt kauaa, että he tulivat sanomaan, että on ihan selvä peli. Videotuomaristo on tehnyt päätöksen, että Santeri Kuusiniemi juoksee finaalissa, Tanskanen selitti käänteitä välierän jälkeen.

LUE MYÖS:Santeri Kuusiniemi joutui törkeän tempun kohteeksi EM-kisoissa – pääsi erikoisen käänteen kautta finaaliin

Kuusiniemi oli itse jo luovuttanut finaalipaikan suhteen välieränsä jälkeen, mutta sai nopeasti kuulla hyvät uutiset.

– Menin välierän jälkeen suoraan harkkakentälle ja koutsi tuli vastaan ja sanoi, että protesti on tehty, Kuusiniemi sanoo.

Tässä vaiheessa Tanskanen oli selvittamässä tilannetta, mutta protestia ei tosiaan ollut ehidtty jättää, kun jo hänelle kerrottiin hyvät uutiset.

– Viisi minuuttia myöhemmin todetaan vaan, että sulla on rata auki ja finaalia kohti. Sitten vaan napit korville ja keskittymään, Kuusiniemi kertasi asiaa omalta kantiltaan.

– Siinä vaiheessa fiilis oli todella hyvä. Äkkiä vaan pää tyhjäksi ja samanlainen latinki.

Juoksu kulki finaalissa vahvasti aina puoleen väliin asti.

– Viidenteen tai kuudenteen aitaan asti tuli todella hyvin. Sitten alkoi kolisemaan, ja vauhti tyssäsi. Ensin tuli iso kolhu ja sen jälkeen kolhujen jatkumo. Siihen asti rytmi oli hyvä ja imu oli hyvä.

Kuusiniemi oli kokonaisuudessaan tyytyväinen seitsemänteen sijaansa. Hän juoksi itse asiassa saman ajan 13.84 sekä alkuerissä, välierissä että finaalissa.

– Finaalissa oli mennyt kyllä kovaa. Jos loppu olisi mennyt puhtaasti, olisi ollut kova aika minulle. Aika hieno ja hauska ilta.  Ensi kerralla omalla juoksulla finaalin asti, Kuusiniemi iloitsi.

Lisää aiheesta:

Vihdoin suomalaisonnistuminen! Historiaa tehnyt juoksija riemuitsi: "Tuntuu unelmalta"Suomalaisurheilija oli jo psyykannut itsensä MM-starttiin – sitten tuli komento takaisin: "Otin siinä pienet unet"Wilma Murto selvitti upeasti dramaattisen seiväskarsinnan – ”Pitkä tauko, karsea keli ja vieressä loukkaannutaan”Suomalaisjuoksija teki Tokiossa jotain, joka saattaa ylittää maallikon ymmärryksen: ”Siinä näkyivät analyyttisyys ja kypsyys"Topi Raitasta harmitti kun hän ei saanut juosta kovaa – ”Toivottavasti finaalissa”"Paras fiilis, mitä olen urallani kokenut" – historiaa tykittänyt Suomen pikaviestijoukkue ratkesi onnesta
EM-yleisurheiluYleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

EM-yleisurheilu
  • 8.8.17:00
    Yleisurheilu

    Kaksi EM-mitalia Suomeen! Moukarilupaukset säväyttivät kotiyleisön edessä

  • 31.7.14:06
    Yleisurheilu

    Suomen EM-isännyysprojekti nytkähti eteenpäin

  • 18.7.20:36
    Yleisurheilu

    EM-pronssia! Kasperi Vehmaa avasi Suomen mitalitilin

  • 18.7.18:38
    Yleisurheilu

    Suomen ennätys! 20-vuotias Antti Sainio säväytti EM-kisoissa – yksin uudelle sekuntiluvulle

  • 25.6.11:01
    Yleisurheilu

    Nooralotta Neziriltä yllätysveto