Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomessa todettu 617 uutta koronatartuntaa – sairaalahoidossa 97, Pirkanmaa jatkaa leviämisvaiheessa

2:52"Se on törkeää"– Tapahtuma-alan järjestö lataa täyslaidallisen Kurviselle vapaaehtoisesta koronapassista"Se on törkeää" – Tapahtuma-alan järjestö lataa täyslaidallisen Kurviselle vapaaehtoisesta koronapassista.
Julkaistu 31.08.2021 11:42(Päivitetty 31.08.2021 16:43)

MTV UUTISET

Suomessa on todettu 617 uutta koronatartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL.

Yhteensä koronavirustartuntoja on Suomessa tilastoitu epidemian alusta alkaen 127 182. Eilen uusia koronatartuntoja raportoitiin 472.

2:23Koronapoikkeusaika on lisännyt oppilaiden pahoinvointia ja oppimisen ongelmiaKoronapoikkeusaika on lisännyt oppilaiden pahoinvointia ja oppimisen ongelmia.

Eilen maanantaina THL kertoi, että Suomessa oli koronaviruksen aiheuttaman taudin vuoksi sairaalahoidossa 97 ihmistä. Heistä tehohoidossa oli 20 ihmistä.

Koronaviruksen valtakunnallinen ilmaantuvuus on Suomessa 152 tartuntaa sataatuhatta asukasta kohden viimeisten kahden viikon ajalta. Tätä edeltävältä kahden viikon jaksolta ilmaantuvuusluku oli 186.

Asukaslukuun suhteutettuna eniten tartuntoja kahdelta viime viikolta on Helsingin ja Uudenmaan (263) ja Kainuun (238) sairaanhoitopiireissä.

Vähiten koronaa on suhteessa väkilukuun puolestaan Ahvenanmaan (10), Länsi-Pohjan (24) ja Pohjois-Savon (45) sairaanhoitopiireissä. Luvut ovat pyöristettyjä.

Pirkanmaa jatkaa leviämisvaiheessa

Pirkanmaan sairaanhoitopiirin alue pysyy edelleen koronan leviämisvaiheessa, Pirkanmaan sairaanhoitopiiri tiedottaa.

Pirkanmaan pandemiaohjausryhmä totesi tiistaina, että rokotuskattavuutta tulee saada vielä korkeammaksi, jotta rajoituksista voidaan luopua.

Koronaviruksen ilmaantuvuus sairaanhoitopiirin alueella on 86 tapausta 100  000 asukasta kohden kuluneen kahden viikon ajalta. Sairaalahoidon tarve on viime viikkoon nähden pysynyt ennallaan.

Leviämisvaiheessa ovat myös Helsingin ja Uudenmaan, Etelä-Karjalan, Kymenlaakson, Varsinais-Suomen, Satakunnan, Vaasan ja Ahvenanmaan sairaanhoitopiirit.

Lisää aiheesta:

THL: Suomessa on todettu 2584 uutta koronavirustartuntaa, sairaalahoidossa on 343 koronapotilastaSuomessa 673 uutta koronatartuntaa – tuhannen koronakuoleman raja rikkiSuomessa on raportoitu 781 uutta koronavirustartuntaa – eniten tautia esiintyy Etelä-Suomessa, myös Pohjois-Suomessa ilmaantuvuus on noussut voimakkaastiSuomessa 138 uutta koronatartuntaa – jokaisessa sairaanhoitopiirissä todettu tartuntojaKoronatartuntojen ilmaantuvuusluvut tasaantuneet ympäri maata – Lappi hipoo uusissa tartunnoissa jo nollaaSuomessa todettu 302 uutta koronatartuntaa – tautitapaukset kasvussa
KoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus