Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomenlinnan lauttaliikenteessä uusi matkustajaennätys: Yli kaksi miljoonaa matkaa

Matkustajamäärät ovat kasvaneet tasaisesti viimeisen kymmenen vuoden aikana, ja edellinen matkustajaennätys on vuodelta 2016.
Matkustajamäärät ovat kasvaneet tasaisesti viimeisen kymmenen vuoden aikana, ja edellinen matkustajaennätys on vuodelta 2016.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 03.01.2019 17:56

MTV UUTISET – STT

Suomenlinnan lauttaliikenteessä tehtiin viime vuonna uusi matkustajaennätys, kun lauttaliikenteessä tehtiin yhteensä 2,18 miljoonaa matkaa.

Matkustajamäärät ovat kasvaneet tasaisesti viimeisen kymmenen vuoden aikana, ja edellinen matkustajaennätys on vuodelta 2016.

– Matkustajamäärien lisääntyminen on sijoittunut tasaisesti koko vuoden ajalle, joten kapasiteetti on riittänyt hyvin, sanoo Suomenlinnan Liikenne Oy:n toimitusjohtaja Rain Mutka.

Suomenlinnan Liikenne Oy hoitaa Suomenlinnan henkilö- ja huoltoliikennettä. Suomenlinnan Liikenne Oy on HKL:n tytäryhtiö. Lauttaliikenteen tilaa ja aikataulut suunnittelee HSL. 

Lisää aiheesta:

Suomalainen laivayhtiö rikkoi oman ennätyksensä – Eckerö Linen matkustajamäärä kasvoi edelleenPääkaupungin julkinen liikenne mullistuu – HSL:n hinnoittelussa ei enää kunnioiteta kuntarajoja huhtikuun lopun jälkeenMatkustajamäärä nousi VR:n kaukoliikenteessä – yli 13 miljoonaa junamatkaa Pohjolan liikenne lopettaa pikavuoroliikenteen ja vähentää enimmillään 35 työpaikkaaVarustamot kasvattivat matkustajamääriäänTallinnan satamassa tänä vuonna kävijäennätys – jopa kymmenen miljoonaa vuosittain
SuomenlinnaJulkinen liikenneKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomenlinna
  • 23.4.15:38
    Sauna

    MTV saunoi maailman suurimmassa saunassa – tällainen hirviökiuas löytyy sisältä

  • 27.08.202307:37
    Japani-ilmiöt

    Suomenlinnan muureihin kätkeytyy japanilainen teehuone, joka on ainoa laatuaan Suomessa – "Olemme täällä piilossa maailman katseilta"

  • 14.06.202322:24
    Kevennykset

    Jaakko on ajanut Suomenlinnan lautalla "jokusen kerran maapallon ympäri"

  • 16.05.202320:28
    Helsinki

    Mika kuvasi erikoisen näyn Suomenlinnan lähellä – onko tässä sukellusvene? "Absurdi tilanne"

  • 25.06.202106:58
    Helsinki

    Harvinainen näky Suomenlinnassa! Hirvikaksikko seikkaili vanhoilla kivivalleilla – poliisi hätyytteli parivaljakon seuraavaan saareen