Suomen Vuokranantajat ry uskoo, että yhä useampi vuokraisäntä luopuu tulevaisuudessa vuokravakuuden käytöstä.
Yleensä vuokravakuus on kahden kuukauden vuokra, joka laitetaan pankkitilille. Sillä turvataan vuokranantajan vuokrasaatavat sekä huoneistolle aiheutuneita vahinkoja ja siivouskuluja.
Vuokratakuun kokoaminen voi olla joillekin vuokralaisille ylivoimaista. Tämä saattaa estää asunnon vuokraamisen, mikäli vuokralaisista on pulaa.
Osa suurimmista vuokravälittäjistä on jo laskenut vakuuden hyvin alas tai ei vaadi sitä lainkaan. Jos vuokrattavia asuntoja on satoja, voi yritys voi laskea vakuudet sille tasolle, joka kattaa toteutuneet tappiot. Yritys voi myös ostaa vakuudet palveluna.
Muutaman asunnon sijoittajat käyttävät usein miten perinteistä vakuutta. Suomen Vuokranantajat ry:n mukaan markkinat ajavat pienemmät yrittäjät seuraamaan isojen välittäjien mallia.
Vuokravakuudelle on kehitetty vaihtoehto
Varainhoitoyhtiö Taaleriin kuuluvalla Securentilla on tuote, joka korvaa vuokravakuuden. Suomen Vuokranantajat tarjoaa tuotetta jäsenetuna.
Jäsen saa 500 euron vuokravakuuden yhteen asuntoon. Vakuus on niin pieni, ettei se usein miten korvaa perinteistä kahden kuukauden vuokraa.
Kampanjassa kyse on ennen kaikkea yhdistyksen ja Securentin markkinoinnista. Suomen Vuokranantajat haluaa lisää jäseniä ja Taaleri uusia asiakkaita.
Kun yhdistyksen jäsen aktivoi vakuuden, voi Securent markkinoida hänelle lisää palveluita.