Nuoret suomalaiset muotisuunnittelijat hakevat kasvua ulkomailta. Alan huiput kokoavat voimansa Fin Noir -yhteisnäyttelyyn, joka viedään Pariisin muotiviikoille lokakuussa.
Paola Suohosen Ivana Helsingin, Samu-Jussi Kosken Samuji-malliston lisäksi näyttelyssä on mukana muun muassa Hanna Riiheläisen ja Emilia Hernesniemen R/H -mallisto.
Parivaljakon vaatteet saivat hyvän vastaanoton Kööpenhaminan muotimessuilla ja toiveet Pariisista ovat korkealla.
– Uusia kauppoja, uusia kontakteja ehdottomasti, toivoo suunnittelija Hanna Riiheläinen.
Kontaktien kierrättäminen onkin yksi Fin Noirin perusajatuksista.
– Meillä on laajasti yhteyksiä sekä mediaan että ostajiin, niin kutsuttuihin bying officeihin. Ne etsivät uusia brändejä ja konsultoivat niitä isoille tavarataloille eri puolille maailmaa, sanoo Fin Noir -yhdistyksen viestinnästä vastaava Suvi-Elina Enqvist.
Yhdistyksen perustajat Suvi-Elina Enqvist, Ulla Jaakkola ja Lotta Veromaa luottavat, että yhteistyö kantaa.
– Suunnittelijat ovat olleet yksin. Ei ole ollut ketään sparraamassa markkinoinnissa ja myynnissä, kertomassa missä mennään ja mitkä on ne ostajankin intressit, toteaa Suvi-Elina Enqvist.
Rypytetyillä ruiskuorilla ranskalaisia ei hurmata
Fin Noir vie yhteisnäyttelyn Pariisin muotiviikoille, koska Pariisi on muotimaailman kuhiseva mekka. Paras ja vaikein. Kilpailu huomiosta on kovaa ja yhteistyö paikallisten toimijoiden kuten Suomen Ranskan instituutin ja mediatoimistojen kanssa on välttämätöntä. Jo kättelyssä odotukset yllättivät.
– Me soitettiin valtion alaisuudessa toimivaan muodin kattojärjestöön ja siellä vastattiin heti, että johan oli aikakin, että me olemme odottaneet, milloin Suomesta joku soittaa, sanoo Suvi-Elina Enqvist.
Mutta Pariisi on aina myös iso haaste.
– Ranskalainen tyyli on niin hienostunut ja aika naisellinen. Me tehdään enemmän skandinaavista ja suoraviivaisempaa, arvioi muotoilija Samu-Jussi Koski.

