Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen hiihtopomolla kova mitalitavoite MM-kisoihin – ”Se on ykkösasia”

Iivo Niskanen (vas.) ja Ristomatti Hakola hiihtivät Lahden maailmancupin parisprintissä palkintopallille. Sama tähtäin on MM-kisoissa.
Iivo Niskanen (vas.) ja Ristomatti Hakola hiihtivät Lahden maailmancupin parisprintissä palkintopallille. Sama tähtäin on MM-kisoissa.
Julkaistu 20.02.2019 08:15

Jani Uotila ja Matti Nyrhinen, Seefeld

Hiihtoliiton toiminnanjohtaja Mika Kulmala toivoo Suomen saavuttavan kuusi mitalia Seefeldin MM-kisoista.

Isoimmat mitaliodotukset kohdistuvat Iivo Niskaseen ja Krista Pärmäkoskeen. Hiihdossa mahdollisuuksia mitaliin on monia, samoin yhdistetyssä.

– Mahdollisuudet ovat hyvät. Sillä yleissloganilla mennään, että joka päivä saamme lähtöviivalle ja hyppytorniin urheilijoita, joilla on mahdollisuudet ottaa mitali. Siitä jos noin puolet toteutuu, taisinkin jo laittaa Twitteriin, että kuusi mitalia olisi sellainen henkilökohtainen mielipide, Kulmala linjaa mitalitavoitteesta.

– Se on aika kova tavoite, mutta katsotaan miten käy.

Suomella on etenkin hiihdossa todella iso joukkue. Uusia nuoria urheilijoita on nostettu MM-ryhmään, mutta Kulmalakin tietää, mitä kisoista pitää saavuttaa.

– Kokeneella kaartilla pyritään tekemään maksimaalista tulosta. Se on kuitenkin se ykkösasia, mitä meiltä odotetaan. Jos mitalitilasto on tosi vaatimaton, siitä saamme kuulla ja siitä ei Suomen kansa tykkää, Kulmala sanoo.

– Samalla pitää muistaa, että annetaan niitä näyttöpaikkoja sopivalla tavalla nuorille urheilijoille, molempia pyrimme viemään eteenpäin, hän jatkaa.

Seefeldissä jaetaan ensimmäiset mitalit torstaina, kisat käynnistyvät naisten ja miesten sprinttihiihdoilla.

Lisää aiheesta:

Maastohiihdon päävalmentaja Teemu Pasanen heitti mitalitavoitteen romukoppaan – "Vanhanaikaista"Jari Isometsä avaa MM-hiihtopettymystä: Yhteen mitaliin jääminen ei ole se huolestuttavin asiaSuomen päävalmentaja myöntää tyytymättömyyden – mitali olisi jo pitänyt tullaMaastohiihdon päävalmentaja Matti Haavisto uskoo Suomen palaavan mitalikantaan viesteissä: "Se on realismia"Matti Heikkisestä jokerikortti olympialaisten sprinttiviestiin?Pärmäkoski muistutti suomalaisia odotuksista – "Kyllä mitalit pitää hiihtää"
MM-hiihdotMaastohiihtoIivo NiskanenRistomatti HakolaHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-hiihdot
  • 24.9.11:22
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihtoskandaalilla karu seuraus

  • 15.9.16:10
    Hiihtolajit

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 10.8.08:16
    Maastohiihto

    Jonna Sundling tuomitsee Norjan tähden toimet

  • 20.6.21:17
    Maastohiihto

    Therese Johaugilta uutta tietoa – arvokisauran huipennusta edelsi takaisku: "Repi minua"

  • 3.6.09:27
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihdoista skandaalipaljastus: "Täydellinen kriisi"