Suomen formula Renault -luokasta uusi ponnistuslauta

Formula Renault -sarjan autoja
Formula Renault -sarjan autoja
Julkaistu 22.09.2007 14:39(Päivitetty 22.09.2007 19:43)

Suomessa ajetaan rata-autoilun formula Renault -luokan pisteistä kaudella 2008. Uuden luokan myötä nuorille kuljettajakyvyille pyritään takaamaan entistä parempi ja huokeampi väylä matkalla ammattilaisuuteen.

- Kartingista eteenpäin pyrkiville tämä on hyvä kasvualusta. Kotimaassa formula Renault-autolla harjoitteleminen ja kilpaileminen on paljon edullisempaa kuin ulkomailla, AKK-Motorsportsin pääsihteeri Jani Backman sanoi.

Formula Renault on tällä hetkellä suosituin pikkuformuloiden merkkiluokka Euroopassa ja siitä ovat ponnistaneet kohti F1-sarjaa muiden muassa Heikki Kovalainen ja Kimi Räikkönen. Räikkönen loikkasi kuninkuusluokkaan suoraan Britannian formula Renault -luokasta.

Formula Renault -autossa on hiilikuituinen monokokkirunko ja sen kaksilitraisessa moottorissa on tehoa 196 hevosvoimaa. Ajokissa on kuusivaihteinen sekventaalivaihteisto.

Suomessa formula Renault saa SM-arvon, jos lähtöviivalle ilmestyy vähintään kymmenen kuljettajaa.

- Tavoitteena on, että kolmen vuoden päästä meillä olisi luokassa 25 autoa. Uskon, että ensi vuonna kymmenen auton raja menee rikki, Backman kertoi.

Suomessa formula Renault'eilla ajetaan SM-ratasarjan yhteydessä kuudessa osakilpailussa, joissa ajetaan yhteensä 12 kisalähtöä. Luokan voi aloittaa Suomessa 16-vuotiaana. Samoissa lähdöissä formula Renault'ien kanssa nähdään kotimaassa F3-autot.

Uusi formula Renault -auto maksaa noin 50 000 euroa ja käytetty ajokki irtoaa noin 25 000 eurolla. Kausibudjetti on testit mukaan laskettuna AKK:n arvion mukaan 70 000 - 100 000 euroa. Ulkomailla kisaaminen formula Renault'lla maksaa noin 200 000 euroa.

AKK suunnittelee Suomen sarjan voittajalle palkinnoksi testimahdollisuutta kansainväliseen World Series by Renault -sarjaan.

(MTV3-STT)

(22.09.2007)

(22.09.)