Ikonisen Land Rover Defenderin perinteitä jatkava Ineos uskoo myyvänsä Suomessa joitain kymmeniä autoja vuodessa. Grenadierin mainoskasvona on esiintynyt myös F1-kuski Valtteri Bottas johtuen Ineosin ja Bottaksen entisen työnantajan, Mersun F1-tallin, kumppanuudesta.
Miltä kuulostaisi äärimmäisen maastosuorituskykyinen auto kuorissa, jotka näyttävät siltä kuin ne olisi disainattu joskus Kalevi Sorsan pääministerikaudella? Siis auto, jonka keulalla sykkii perinteinen polttomoottori ilman mitään sähköistyksiä? Auto jolla voi suurin piirtein vanhan sanonnan mukaisesti ”kiivetä puuhun”, mikäli sellaisia tarpeita sattuu kohdalle osumaan?
Kuulostaa tietysti erinomaisen hyvältä, myöntää kuka tahansa oman elämänsä off road -artisti, ja siihen huutoon vastaa brittiläinen Ineos.
Se on taasen Jim Ratcliffen, Ineos-nimisen kemikaalialan yrityksen perustajan ja sittemmin miljardööriksi aateloituneen manchesterilaisen yrittäjän viimeisin lellikki: tyystin uusi automerkki, joka palauttaa markkinoille Land Roverin alkuperäisen ajatuksen autosta, joka on suunniteltu ja valmistettu puhtaasti käytännön tarpeisiin.
