Suomalaisnäyttelijä Peter Franzénin roolista Hollywood-elokuvassa päästiin iloitsemaan keskiviikkona.
Pienestä Suomesta löytyy väkilukuun suhteutettuna monia taiteilijoia, jotka ovat menestyneet maailmalla. Suomalaisten lahjakkuutta on saatu ihailla niin musiikin, teatterin kuin kirjallisuuden saralla.
Keskiviikkona uutisoitiin näyttelijä Peter Franzénin napanneen itselleen roolin Pierre Morelin ohjaamasta The Gunman -elokuvasta. Franzén nähdään elokuvassa todellisten huipputähtien rinnalla, sillä elokuvassa näyttelevät muun muassa Oscar-palkitut Sean Penn ja Javier Bardem.
Franzén ei suinkaan ole ainut maailmalla pärjännyt suomalaisnäyttelijä. Samuli Edelmann nähtiin vuonna 2011 Tom Cruisen tähdittämässä megaluokan Mission Impossible 4 -elokuvassa. Edelmannilla oli näkyvä sivurooli elokuvan pahiksen kätyrinä. Suomalaisnäyttelijällä oli myös yhteinen toimintakohtaus päätähti Cruisen kanssa.
Samuli Vauramo on ehtinyt luoda kansainvälistä uraa näyttelemällä George Clooneyn kanssa The American -elokuvassa. Vauramolla ei ollut elokuvassa montaa repliikkiä, mutta rooli oli melko näkyvä. Vauramo on tehnyt suomalaiselokuvien roolisuorituksellaan vaikutuksen ainakin ohjaaja Markus Blunderiin, joka halusi nimenomaan Vauramon Autumn Blood -nimiseen elokuvaan.
Myös Irina Björklund valittiin samaan The American -elokuvaan Oscar-voittaja George Clooneyn kanssa, kuin Vauramokin.
Suomalaisille näyttelijä Mikko Nousiainen on tuttu muun muassa elokuvista Levottomat, Keisarikunta ja Rakkauden rasvaprosentti. Nousiainen on tähdittänyt myös laajemmassa levityksessä ollutta elokuvaa, vuonna 2011 julkaistua Renny Harlinin toimintapätkää 5 Days of War. Elokuvassa nähtiin Nousiaisen lisäksi muun muassa Rubert Friend, Val Kilmer, Andy Garcia ja Emmanuelle Chriqui.
Suomalaisnäyttelijä Laura Birn on valittu yhdeksi vuoden 2013 eurooppalaisista Shooting Star -näyttelijöistä. Shooting Stars on European Film Promotion -markkinointijärjestön ohjelma. Sen myötä kymmenen kansainvälisen tuomariston valitsemaa nuorta eurooppalaista näyttelijää esitellään elokuva-alalle ja kykyjenetsijöille Berliinin elokuvajuhlilla helmikuussa.
Myös Pihla Viitala on saamassa hyvin jalkaa oven väliin Hollywoodissa. Hänellä oli näkyvä rooli tänä keväänä ensi-iltaan tulleessa Hannu ja Kerttu: Noitajahti -elokuvassa, jossa pääosassa nähtiin Hollywood-hurmuri Jeremy Renner.
Paremmin mallina tunnettu Vera Jordanova on suuntautunut viime vuosina näyttelemiseen. Hän opiskelee näyttelemistä New Yorkissa. Hänen tunnetuin roolinsa on Quentin Tarantinon tuottamassa Hostel: Part II -elokuvassa.
Kirjailija Sofi Oksanen Puhdistus-romaani ja siitä tehdyt teatteri- ja elokuvakäsikirjoitukset ovat niittäneet suosiota maailmalla. Näytelmä pääsi lavalle myös New Yorkissa.
Malli Suvi Koponen on yksi menestyneimmistä malleistamme maailmalla. Hän on tähdittänyt lukuisien maailman ykkösmuotilehtien kansia ja avannut huippusuunnittelijoiden näytöksiä muotiviikoilla. Viime talvena Koponen pääsi Calvin Kleinin pitkään mainosvideoon, jossa hän esiintyy ruotsalaisnäyttelijä Alexander Skarsgårdin kanssa.
Entinen Miss Suomi Pia Lamberg (ent. Pakarinen) on jo parin vuoden ajan luonut uraa Hollywoodissa uraa mallina. Hän kertoi taannoin pääsevänsä kesällä ison jenkkilehden kanteen. Talvella hänet nähtiin avustamassa artisteja Grammy-gaalassa.
Taikurina muistettava Iiro Seppänen on toiminut vastaavana tuottajana Hollywood-leffassa, jossa näyttelee muun muassa Robert De Niro.
Jo pitkään Los Angelesissa asunut Seppänen on osakkaana yrityksessä, joka toimii siltana Kiinan ja Hollywoodin välillä rahoittamalla Hollywood-elokuvia ja kuvaamalla niitä Kiinassa. Seppänen toimikin vastaavana tuottajana elokuvassa Freelancers. Elokuvaa tähdittivät muun muassa legendaarinen näyttelijä Robert De Niro, jenkkiräppäri 50 Cent sekä Oscar-palkittu näyttelijä Forrest Whitaker.
(MTV3)