Nettihuutokauppa Huuto.netissä on käynnistynyt poikkeuksellinen huutokauppa. Suomalaismies on laittanut koko omaisuutensa myyntiin, vaatteita ja yhtä kitaraa lukuun ottamatta.
Kaupan on pitkä litania irtaimistoa sekä uudehko auto. Valikoimasta löytyy muun muassa tietokone, kotiteatteri videotykkeineen, öljymaalauksia ja pesutorni. Ilmoituksen mukaan "ostaja saa viedä asunnosta kaiken minkä tahtoo".
– Lähden sinne missä palmut kasvaa, myyjä toteaa ilmoituksessa motiivistaan erikoiselle tempaukselle.
Perjantaina avatun huutokaupan lähtöhinta oli yksi euro. Korkein tarjous koko paketista oli maanantaina aamupäivästä huimat 150 000 euroa. Hinta voi nousta vielä reippaastikin, sillä huutokauppa suljetaan vasta 28. tammikuuta.
– Kun Suomesta lähden, otan mukaan vaimon, lapset, vaatteet ja kitaran, ilmoitus päättyy.
Suomalaismies myy koko omaisuutensa nettihuutokaupassa
(MTV3)