Suomalaiskiekkoilijoita Obaman vieraaksi

Saara Tuominen juhlii Suomen olympiapronssia Vancouverissa. Kuva: Martti Kainulainen/LEHTIKUVA.
Saara Tuominen juhlii Suomen olympiapronssia Vancouverissa. Kuva: Martti Kainulainen/LEHTIKUVA.
Julkaistu 11.09.2010 16:32

Suomalaiset jääkiekkoilijat Saara Tuominen ja Mariia Posa pääsevät maanantaina arvovaltaiseen seuraan, kun he tapaavat Valkoisessa talossa Yhdysvaltain presidentin Barack Obaman.

Tilaisuus Obaman tapaamiseen tuli, kun Tuominen ja Posa voittivat NCAA-mestaruuden maaliskuussa Minnesota-Duluthin joukkueessa. Yhdysvalloissa on tapana kutsua yliopistosarjojen mestarit Valkoiseen taloon presidentin vieraaksi.

Tuomiselle visiitti Valkoiseen taloon on jo toinen, sillä hän oli Minnesota-Duluthin mestarijoukkueessa myös vuonna 2008. Tuolloin hän tapasi presidentti George W. Bushin.

- On hienoa mennä Valkoiseen taloon uudestaan. Bushin tapaaminen oli mahtavaa, mutta ainakin minun mielestäni Obama on vieläkin vetovoimaisempi henkilö, Tuominen sanoi STT:lle.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko