Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaiset pöyristyivät Konginkankaan uhrin kohtelusta: ”Nukkuvatkohan tekijät yönsä?”

Julkaistu 21.03.2016 06:14

MTV UUTISET

Konginkankaan bussionnettomuudesta hengissä selvinneen Saana Kivirannan tapaus on herättänyt järkytystä MTV Uutisten lukijoiden joukossa. Moni ihmettelee Kivirannan kokemuksia vakuutusyhtiön toiminnasta pöyristyneenä.

Kiviranta joutui tappelemaan korvauksista vuosia vakuutusyhtiön kieltäytyessä maksamasta hänelle niitä.

Voit lukea tarkemmin tapauksesta täältä.

Juttu on kerännyt yli sata kommenttia ja sitä on ihmetelty myös MTV Uutisten Facebook-sivulla.

– Jostain pitäisi löytyä vakuutusalan "Snowden", joka paljastaisi vakuutusyhtiöiden harjoittaman politiikan taustoja! ihmetellään eräässä kommentissa.

– Laittakaa some-velhot tämä uutinen kunnolla jakoon ja perustakaa joku boikottiryhmä. Aivan uskomatonta schaissea, joka nostaa verenpaineet tappiinsa, pyytää toinen.

– Eikö nämä onnettomuudessa olleet ihmiset ole kärsineet jo kylliksi? Nukkuvatkohan nämä päätösten tekijät hyvin yönsä?

– Hyvä kun näistä törkeyksistä ja tragedioista kirjoitetaan! Mielivaltaa on paljon, mutta harva jaksaa tulla julkisuuteen kärsimyksensä kanssa.

Usea tuo esiin sen, että OP ei ole ainoa vakuutusyhtiö, jonka toiminta saattaa olla kyseenalaista.

– Jännä että OP:ta täällä kovasti syytellään, kun oikeasti kaikki vakuutusyhtiöt tuntuvat toimivan samoin heti, kun kyse on vähänkin kalliimmista korvauksista. Ja muutoksenhakulautakunnat siunaavat kaiken. Lisäksi huolestuttavan paljon vakuutusoikeudenkin päätöksiä kumotaan korkeimmassa oikeudessa.

– Ei tämä vakuutusyhtiötä vaihtamalla ikävä kyllä parane ja muutu. Jos sieltä jotain kysyy ennakkoon vakuutuksista niin vastaus on että jokainen tapaus käsitellään erikseen. Työkseni olen tekemisissä vesivahinkojen kanssa ja täytyy sanoa että kyllä näitä selvityksiä pitää tehdä ja paljon. Koko ajan vääntöä eri vakuutusyhtiöiden kanssa, huomauttaa nimimerkki Konsultaattori.

– Herää kysymys, miksi vakuutusmaksuja maksetaan, kun sieltä ei saa mitään takaisin. Eivätkö vakuutusyhtiöt osaa tai kykene häpeämään tekemisiään? kysyy Jari.

– Kaikilla vakuutusyhtiöillä on ihan sama linja. Pelaavat aikaa ja odottavat että vastapuoli luovuttaa tai kuolee, huomauttaa toinen.

Lisää aiheesta:

Yli 32 000 euron eläkesäästöt verkkohuijauksessa menettänyt Eila saikin rahansa pankilta takaisin! OP kertoo, miksi se päätyi poikkeukselliseen ratkaisuunKonginkankaasta 13 vuotta: Aivovamman oireet piinaavat 30-vuotiasta Elinaa – korvauskiista vakuutusyhtiön kanssa täysin jumissaJättävätkö vakuutusyhtiöt selviä vammatapauksia korvaamatta? Lakimies ja lääkäri täysin eri linjoillaKommentti: Vakuutusyhtiö kohtelee Konginkankaassa vammautuneita järkyttävästi – mielivalta raivostuttaaKonginkankaan uhria avustanut juristi taistelusta vakuutusyhtiötä vastaan: Asetelma todella epäreiluVakuutusyhtiö nöyryytti Konginkankaasta selviytynyttä Saanaa: ”En olisi saanut tehdä lapsia"
KonginkangasKonginkankaan linja-autoturmaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Konginkangas
  • 28.4.13:23
    Konginkankaan linja-autoturma

    Konginkankaan bussiturman uhrit saivat muistomerkin 21 vuotta turman jälkeen – tällainen se on

  • 19.03.202413:29
    Konginkankaan linja-autoturma

    Pienen kylän ikuinen leima: Konginkankaalla tapahtui 20 vuotta sitten tragedia, joka ei unohdu koskaan

  • 19.03.202410:04
    Konginkankaan linja-autoturma

    Konginkankaan turmapaikan keskikaide rakennetaan vihdoin

  • 24.03.202210:09
    Liikenneonnettomuudet

    Konginkankaan kuolonkolarin esitutkinta valmis: Auto lähti käsistä ohittaessa

  • 10.01.202217:37
    Onnettomuudet

    Konginkankaan mäkeen Nelostielle on tulossa jo vuoden 2004 turmasta asti odotettu keskikaide – mutta ei vielä tänä vuonna: "Eduskunta myönsi meille valtuuden"