Valtiovarainministeri Alexander Stubbin (kok.) päälle juomaa heittänyt mies ilmoittautui julkisuuteen tiistaina.
Hallituksen leikkauspolitiikkaa vastustava tamperelaisaktivisti Simo Suominen kirjoitti asiasta blogissaan ja antoi haastattelun Tiedonantaja-lehdelle.
Stubb sai kolajuomaa päälleen yleisötilaisuudessa Tampereen Koskikeskuksessa sijaitsevassa kahvilassa maanantaina. Ministerin turvamiehet veivät heittäjän nopeasti pois ja luovuttivat hänet poliisille.
Mielenosoittaja huusi paikalla ollessaan Stubbin olevan "valehtelija" ja "leikkaaja".
Suomalainen sanoo blogikirjoituksensa otsikossa: "Heitin Stubbia kolalla. Sori siitä." Otsikko viittaa suoraan Stubbin kommenttiin hallintarekisteristä. Stubb myönsi Ylen Ykkösaamussa tehneensä virheen ja sanoi "sori siitä".
Aamulehden mukaan poliisi on kuulustellut epäiltyä. Poliisi tutkii asiaa lievänä vahingontekona. Stubb ei ole kertonut, vaatiiko hän asianomistajana rangaistusta.
