Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SS: Uusnatsien ex-johtaja pelkää äärijärjestöjen kieltämisen johtavan suoraan toimintaan

Hakaristin kieltävä omatekoinen liikennemerkki sekä muistokynttilöitä Suomen vastarintaliikkeen mielenosoituksessä pahoinpidellyn uhrin muistoksi Asema-aukiolla Helsingissä perjantaina 23. syyskuuta 2016.
Hakaristin kieltävä omatekoinen liikennemerkki sekä muistokynttilöitä Suomen vastarintaliikkeen mielenosoituksessä pahoinpidellyn uhrin muistoksi Asema-aukiolla Helsingissä perjantaina 23. syyskuuta 2016.Lehtikuva
Julkaistu 28.09.2016 05:00

MTV UUTISET

Suomen vastarintaliikkeen (SVL) entinen johtaja Esa Holappa pitää mahdollisena, että äärijärjestöjen kieltäminen voi johtaa niin sanottuun suoraan toimintaan, kirjoittaa Savon Sanomat.

Holappa arvelee, että jäsenten määrä vähenisi silloin merkittävästi, mutta riskinä on, että toiminnasta tulee lakeja rikkovaa suoraa toimintaa.

Holapan mielestä SVL:n kynnys väkivaltaan on madaltunut.

– Muutama vuosi sitten tällaista ei olisi tapahtunut. Oman käden oikeutta haettiin poliittista vastustajaa vastaan, hän sanoo lehdelle.

Holapan mielestä ääriliikkeiden symbolien kieltäminenkään ei ratkaisisi ongelmaa, koska mukaan tulisi uusia symboleita. Holapan mukaan SVL ei kuitenkaan aiheuta yhteiskunnallista vaaraa, mutta yksittäisille henkilöille kylläkin.

Holappa itse on jättänyt liikkeen ja katsoo nyt tehneensä typeriä asioita. Hänen mielestään uusnatsien riveihin päätymistä voi ehkäistä valistamalla ja pitämällä asiaa esillä.

– Jotta ihmiset ovat tietoisia. Esimerkiksi Ruotsissakaan järjestöä ei ole kielletty, mutta viranomaiset ovat aktiivisia. Niin ihmiset itsekin.

Katso aikaisemmat videot Asema-aukion pahoinpitelyyn liittyen.

15:54Asema-aukion pahoinpitelyn jälkipuintia


1:55Asema-aukion pahoinpitelystä epäilty kiistää rikokset

0:43Asema-aukion pahoinpitely puhututti myös eduskunnassa

0:49SVL:n mielenosoitus Asema-aukiolla 10.9.2016

3:56Tutkinnanjohtaja: Asema-aukion uhri oli satunnainen ohikulkija

Lisää aiheesta:

Viisi vuotta sitten Jimiä hyppypotkaistiin rintaan – johti uusnatsijärjestön kieltämiseen: Ääriliikkeiden torjunnalle ei silti ole saatu kestäviä ratkaisuja, tutkija arvioiVaikka kaduilla on rauhallisempaa, netissä kytee – Tutkija: "Maahanmuuttovastainen aktivismi voi räjähtää uudestaan" PS:n Eerola: Vastarintaliikkeen kieltäminen ei auttaisiSuomen vastarintaliikkeen perustaja Asema-aukion tapahtumista: ”Jotain vastaavaa voi tapahtua tulevaisuudessakin”Asema-aukion pahoinpitely: "Poliisi ei vähättele äärioikeistoa" Vastarintaliikkeen ex-johtaja Ylelle: "Pienen piirin muodostama lahko"
Asema-aukion pahoinpitelyKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Asema-aukion pahoinpitely
  • 10.09.202106:05
    Pohjoismainen Vastarintaliike

    Viisi vuotta sitten Jimiä hyppypotkaistiin rintaan – johti uusnatsijärjestön kieltämiseen: Ääriliikkeiden torjunnalle ei silti ole saatu kestäviä ratkaisuja, tutkija arvioi

  • 17.09.201917:28
    Pohjoismainen Vastarintaliike

    Uusnatsin sairaalakuntoon potkiman Jimin muistoa kunnioitetaan jälleen – kolme vuotta kuolemantapauksesta, joka käynnisti uusnatsijärjestön lakkauttamisen

  • 30.12.201611:00
    Rikos

    Oikeus langetti Asema-aukion hyppypotkusta kaksi vuotta vankeutta

  • 30.12.201605:32
    Rikos

    Asema-aukion hyppypotkusta tuomio tänään

  • 21.12.201615:37
    Rikos

    MTV seuraa hetki hetkeltä Asema-aukion henkirikosjuttua: Uusnatsille vaaditaan yli viiden vuoden vankeustuomiota