Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uhriluku kasvaa dramaattisesti – Sri Lankassa räjähdyksiä hotelleissa ja kirkoissa, lähes 200 ihmistä kuollut ja satoja loukkaantunut

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 21.04.2019 08:20(Päivitetty 21.04.2019 10:58)

MTV UUTISET – STT – REUTERS

Tiedossa olevien kuolleiden määrä Sri Lankan räjähdyksissä on jatkanut kasvuaan. Srilankalaisen Newsfirst-uutissivuston mukaan kuolleita on jo yli 160 ja haavoittuneita lähes 400.

Poliisin mukaan kolme räjähdyksistä tapahtui kirkoissa jumalanpalveluksissa ja kolme luksushotelleissa.

Uutistoimisto AFP:n näkemän asiakirjan mukaan Sri Lankan poliisipäällikkö antoi 10 päivää sitten maanlaajuisen varoituksen siitä, että suunnitteilla on itsemurhaiskuja useisiin kirkkoihin.

Lue myös: Tältä näyttää Sri Lankan kirkossa räjähdyksen jäljiltä – järkyttynyt ministeri Twitterissä: Uhrien joukossa useita ulkomaalaisia

–  Ulkomainen tiedustelupalvelu on kertonut, että NTJ-järjestö aikoo toteuttaa itsemurhaiskuja, jotka kohdistuvat merkittäviin kirkkoihin ja Intian lähetystöön, varoituksessa sanottiin.

NTJ on radikaali muslimiryhmä, jonka epäillään liittyneen buddhalaisiin patsaisiin kohdistuneeseen ilkivaltaan viime vuonna.

LK Sri Lanka räjähdys
Sotilaat vartioivat Pyhän Antonioksen kirkkoa tänään pääkaupunki Colombossa räjähdysten jälkeen.AFP / Lehtikuva

Sri Lankassa turvauduttiin viime vuonna hätätilan julistamiseen, kun väkijoukot vahingoittivat useita moskeijoita ja muslimien omistamia liikehuoneistoja, autoja ja asuinrakennuksia, BBC kertoo.

Kovan linjan buddhalaisten ruokkimat jännitteet ryhmien välillä ovat lisääntyneet vuoden 2012 jälkeen.

Tämänpäiväisten räjähdysten syystä tai tekijästä ei ole vielä varmaa tietoa. Negombossa Pyhän Sebastianin kirkon Facebook-sivulla julkaistiin päivitys, jossa räjähdystä sanottiin pommi-iskuksi ja kirkossakävijöiden läheisiä pyydettiin avuksi.

Neljä räjähdyksistä tapahtui pääkaupungissa Colombossa ja kaksi pääkaupungin ulkopuolella Negombon ja Batticalaon kaupungeissa.

Mediahub​​​​​​​

Talousministeri toivoo "teräshermoja"

Sri Lankan pääministeri Ranil Wickremesinghe kirjoitti Twitterissä tuomitsevansa "pelkurimaiset iskut kansalaisiamme kohtaan".

–  Pyydän kaikkia srilankalaisia pysymään yhtenäisinä ja vahvoina näinä traagisina hetkinä. Pyydän, ettette levitä vahvistamattomia tietoja ja spekulaatioita. Hallitus on ryhtynyt välittömiin toimiin tilanteen saamiseksi hallintaan, hän kirjoitti.

Presidentti Maithripala Sirisena sanoi olevansa järkyttynyt räjähdyksistä ja pyysi ihmisiä pysymään rauhallisina.

Myös talousministeri Mangala Samraweeran otti aiheeseen kantaa Twitterissä.

–  Monien viattomien tappaminen vaikuttaa hyvin koordinoidulta yritykseltä aiheuttaa kuolemaa, sekasortoa ja anarkiaa. Kaikkien demokratiaa, vapautta ja taloudellista hyvinvointia kannattavien on nyt tuettava toisiaan teräksisin hermoin, jotta tämä vastenmielinen yritys voidaan torjua, hän kirjoitti.

Pääosin buddhalaisen Sri Lankan asukkaista vain noin kuusi prosenttia on katolisia. Kristinusko kuitenkin nähdään alueella pääosin yhdistävänä tekijänä, sillä sen tunnustajiin kuuluu sekä tamileja että singaleeseja.

Suomalaisuhreja ei tiedossa

Poliisin mukaan ainakin yhdeksän uhreista on ulkomaalaisia.

Ulkoministeriön mukaan mahdollisista suomalaisuhreista ei ole tietoa. Ministeriön mukaan matkustusilmoituksen Sri Lankaan on tehnyt 79 suomalaista.

Ulkoministeriön mukaan useat ilmoituksen tehneet ovat ilmoittaneet Sri Lankan yhdeksi useammasta kohdevaltiostaan. Lisäksi kaikki eivät tee matkustusilmoitusta, ministeriöstä huomautetaan.

Verinen lähihistoria

Sri Lankan lähihistoriaa määrittävät pitkälti maan buddhalaisen singaleesienemmistön ja pääosin maan pohjoisosissa asuvan hindulaisen tamilivähemmistön väliset yhteenotot.

Maan hallituksen ja tamilisissien välinen sisällissota kesti vuodesta 1983 vuoteen 2009.

Maa itsenäistyi siirtomaavallasta vuonna 1948. Tamilit kokivat tulleensa syrjityiksi, kun singaleesista tehtiin maan virallinen kieli ja viralliseksi uskonnoksi otettiin buddhalaisuus.

Tästä syntyi eripuraa, joka johti muun muassa Tamilitiikereiksi itsensä nimenneen, itsenäisen tamilivaltion puolesta taistelleen sissiliikkeen syntyyn. Aseelliset yhteenotot yleistyivät 1970-luvulla ja leimahtivat sisällissodaksi vuonna 1983.

Lopulta vuonna 2009 Sri Lankan armeija kukisti tamilisissit ja valtasi viimeiset heidän hallitsemansa suuret kaupungit. Sodan loppumainingeissa kuoli kymmeniätuhansia siviilejä, ja sodan molempia osapuolia on syytetty sotarikoksista.

Lisää aiheesta:

Sri Lankassa presidentin toimiston eteen majoittuneet mielenosoittajat uhmaavat ulkonaliikkumiskieltoaSri Lanka kieltää burkhan käytön – presidentin mukaan kasvot peittävä vaatekappale on turvallisuusriskiSri Lankan hallitus myöntää vakavat virheet pommi-iskujen torjunnassa – tiedonkulku oli katkeillutSri Lanka suree tuhoisien terrori-iskujen uhreja – maan johto pyytää kansainvälistä apua tutkintaan Sri Lankaa varoitettiin iskuista jo päiviä sitten – "Täytyy selvittää, miksi varotoimiin ei ryhdytty"Suomen kiertävä suurlähettiläs Sri Lankan verilöylystä: Iskuilla yritetään karkottaa matkailijoita – poliittiselle johdolle hyvin vakava paikka
Sri LankaVäkivaltaiskutUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Sri Lanka
  • 11.12.202417:51
    Sosiaalinen media

    Nainen roikkui liikkuvasta junasta somevideota varten – kävi juuri niin kuin voi kuvitella

  • 23.10.202423:26
    Ulkoministeriö

    Varoitus terrori-uhasta suomalaisturisteille

  • 22.09.202417:19
    Politiikka

    Sri Lankan presidentinvaalien voittaja selvinnyt

  • 21.05.202421:30
    Maahanmuutto

    Suomessa myönnettiin viime vuonna 20 000 oleskelulupaa – yksi syy nousi yleisimmäksi perusteeksi

  • 24.07.202308:40
    Luonto ja eläimet

    Katso video: Hurjistunut elefanttiemo häätää poikasensa kimppuun hyökänneen krokotiilin matkoihinsa Sri Lankassa