Turun Urheiluliitto voitti ylivoimaisesti miesten viestinjuoksun 4x1500 metrin Suomen mestaruuden Porissa sunnuntaina.
Kilpailu sai lopussa farssin piirteitä, kun kierroslaskijat eivät olleet ajan tasalla, vaan juoksuttivat sekä TuUL:n ankkuria Willy Rotichia että IK Falkenin Mikael Bergdahlia kierroksen liikaa. Ensimmäisenä juoksemisen lopetti pronssimitalistin Seinäjoen seudun Urheilijoiden Antti Taini.
Pitkän tarkastelun jälkeen kärkikaksikollekin saatiin käsikelloilla loppuajat, ja kirkkaimmat mitalit menivät oikeisiin osoitteisiin lukemin 15.47,5 ja 15.58,0.
TuUL:n voiton ratkaisi käytännössä jo aloittaja Joonas Lehtinen, joka repi selvän eron kilpakumppaneihinsa, eikä Rami Tuokolla ja Lewis Koririlla ollut vaikeuksia kasvattaa sitä edelleen.
- Tarkoitukseni olikin juosta ensimmäiset kaksi kierrosta joukon mukana ja loput 700 metriä niin, että eroja syntyisi. Juoksuni kulki hyvin, ja taktiikkamme toimi täydellisesti, Lehtinen riemuitsi.
Noormarkun Nopsa palasi miesten 4x400 metrin mestariksi joukkueella Hannu Poussu, Matti Välimäki, Teemu Lankinen, Lauri Kohtamäki, vaikka Välimäki ei ole pystynyt kilpailemaan koko alkukesänä.
Turun Urheiluliitto joutui aiempaan erään ilman tilastoaikaa ja juoksi ajan 3.16,43, jonka Nopsa alitti 1,23 sekunnilla. Välimäki myönsi yllättyneensä, että Nopsa pystyi niin hyvään vauhtiin.
- Teemu juoksi aivan loistavasti, ja hyvin meni minullakin, vaikka polvitaipeessa taitaa olla repeämä. Ei sitä juostessa tosin tuntenut yhtään, Välimäki ihmetteli.
Laitinen kesti Latvalan hyökkäyksen
Naisten 4x400 metrillä nähtiin odotettu kaksinkamppailu Helsingin Kisa-Veikkojen ja Jyväskylän Kenttäurheilijoiden välillä. Hanna-Maari Latvala otti Anniina Laitista selvästi kiinni ankkuriosuuden ensimmäisellä puolikkaalla, mutta Laitisen parempi kestävyys ratkaisi voiton HKV:lle ajoin 3.45,43-3.47,44.
- Arvasin, että jaksan loppuun asti paremmin kuin Latvala, joka on selvästi pikajuoksija. Etumatkaa oli niin paljon, että pystyin juoksemaan rennosti omaa vauhtiani, Laitinen sanoi.
Keski-Uudenmaan Urheilu käveli miesten 3x3000 metrillä Suomen ennätyksen 38.01,20. Joukkueessa kävelivät Eero Seel, Antti Kempas ja Eemeli Kiiski. Entinen SE oli Lappeenrannan Urheilu-Miesten 38.29,62 viime vuoden vastaavista kilpailuista.
Lontoon olympiakisojen 50 kilometrille valmistautuva Kempas kertoi kärsineensä pitkin alkukesää pahasta siitepölyallergiasta, mutta toivoi pääsevänsä nyt oikeaan harjoitusrytmiin.
- Tässä ehtii vielä harjoitella kaksi kovaa viikkoa ennen Lontoota, mutta ohjelma määräytyy joka päivä erikseen sen mukaan, miltä aamulla tuntuu. Kurkun kutinaakin pahempaa on ollut reisien voimattomuus, Kempas kertoi.
Vasa IS voitti naisten 3x3000 metrin kävelyviestin ajalla 44.52,91, jonka kävelivät Mikaela Löfbacka, Camilla Richardsson ja Vera Rauhala. Sunnuntain nuorten sarjojen kovin tulos saatiin 17-vuotiaiden 4x300 metrillä, kun HKV jäi Oulun Pyrinnön 22 vuotta vanhasta SE:stä vain 0,32 sekuntia ajallaan 2.42,72.