Kokenut hyökkääjä Tomi Sallinen on hieman eriskummallisessa asemassa Kiekko-Espoossa, sillä hän on myös edustamansa seuran osaomistaja. Asia nousi puheeksi Hockey Night: Tien päällä –ohjelmassa.
Espoossa syntynyt ja Kiekko-Espoota liigatasolla vuosina 2007-2014 edustanut Sallinen, 35, palasi kotiin muun muassa Ruotsiin, Venäjälle ja Sveitsiin ulottuneen ulkomaankierroksensa jälkeen.
Nyt hän on SM-liigaan palanneen seuran kulmakiviä.
LUE MYÖS: Ilves–Tappara-vääntöön täysin uusi ulottuvuus – pirkanmaalainen kauppias räväytti: "Varsinkin alkuun oli kisaa"
LUE MYÖS: Pelätyn suomalaiskiekkoilijan terveys romahti – puoliso kertoo kaiken muuttaneesta hetkestä kaupan kassalla
Kiekko-Espoon taakse on tullut rahoineen useita entisiä ja nykyisiä pelaajia. Nykyjoukkueesta Sallisen lisäksi mukana omistajaportaassa on joukkueen kapteeni Ville Lajunen.
