SM-liigan 2. erät: HIFK-pukarilta käsittämätön törkyisku

Trevor Gilliesiä ohjataan suihkuun
Trevor Gillies ohjattiin heti suihkuun.Lehtikuva
Julkaistu 18.10.2013 20:06(Päivitetty 18.10.2013 20:36)
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen

matti.nyrhinen@mtv.fi

@MattiNyrhinen

HIFK:n Trevor Gilliesin törkeä nyrkinisku varjosti SM-liigan kierroksen toisia eriä.

HIFK:n kovanyrkkinen Gillies metsästi vihellyksen jälkeen katseellaan Jokereiden Jarkko Ruudun ja täräytti häntä suoraan vasemmalla nyrkillään kasvoihin. Ruutu jäi jäähän makaamaan ja Gillies ohjattiin välittömästi suihkuun. Tunteet pysyivät törkyilyn jälkeen kaikkien onneksi kurissa.

– Ei kai tohon tarvi mitään sanoa, kyllähän kaikki näki mistä on kysymys, Jokeri-kapteeni Ossi Väänänen kuittasi Nelonen Pron erähaastattelussa.

Erä ehti kulua kolmisen minuuttia, kun Steve Moses kävi niittaamassa Brad Thiessenin torjunnasta palanneen kiekon maaliin. 2-1-osuma oli Mosesille kauden neljäs. Jokerit hallitsi kauden toisen paikalliskamppailun toisen erän avauspuoliskoa vahvasti. Pelikellossa oli 26.28, kun ex-HIFK-puolustaja Mikko Kousa laittoi kiekon jälleen Thiessenin torjunnasta verkkoon. Teuvo Teräväinen on napannut syöttöpisteen jokaiseen Jokereiden maaliin.

Gilliesin sikailu aiheutti HIFK:lle viiden minuutin alivoiman, mutta HIFK oli se, joka onnistui maalinteossa. Iiro Pakarinen rokotti Jokereita ja kavensi tilanteeksi 2-3.

Ilves jatkoi Tampereella väkevästi kärkikamppailussa SaiPaa vastaan. Avauserän 2-0-johto lihoi, kun toista erää oli pelattu hieman yli neljä minuuttia. Kultakypärä Michael Keräsen syöttö löysi maalin edestä Konsta Mäkisen ja Jussi Markkanen antautui kolmannen kerran. SaiPa tuli mukaan erän puolivälin jälkeen, kun Ville Koho kavensi ottelun. Daniel Corso kuitenkin iski Ilveksen 4-1-johtoon viisi minuuttia myöhemmin.

Sarjajumbon paikalta nousua yrittävä Blues sai toivoa, kun Siim Liivik iski HPK:ta vastaan 1-1-tasoituksen alivoimalla. Juuso Ikonen vei kohta Bluesin 2-1-johtoon.

Seuraa kierrosta tulospalvelusta

Tilanteet 2. erien jälkeen:

HIFK-Jokerit 2-3 (1-1, 1-2, x-x)

HPK - Blues 1-2 (1-0, 0-2, x-x)

Ilves - SaiPa 4-1 (2-0, 2-1, x-x)

JYP - TPS 1-1 (0-0, 1-1, x-x)

Gillies iski Ruudun nyrkillä jäähän

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko