Moukarinheittäjä Silja Kosonen oli yhtä lailla onnellinen omasta onnistumisestaan kuin kilpasisko Krista Tervon komeasta Suomen ennätyksestä Pariisin olympialaisten karsinnassa.
Kosonen joutui jännittämään viimeiseen heittoonsa saakka, kunnes tulos 72,11 riitti karsinnan yhdeksänteen sijaan ja loppukilpailupaikkaan tiistaille.
Yhden yliastutun ja verkkoa raapaisseen 68,51 metrin heiton jälkeen Kosonen tuuletti onnistumistaan harvinaisen rajusti. Hän vaikutti jopa liikuttuneelta paineen purkauduttua.
– Harvoin juhlin ringissä, mutta nyt tiesin heti heiton jälkeen, että oli aika hyvä heitto ja pitäisi riittää finaaliin. Vähän hypinkin siinä jo, Kosonen totesi.
LUE MYÖS: Krista Tervon järkälemäistä heittoa edelsi tuttu hetki: "Tiesin tasan tarkkaan"
Finaaliin riitti tällä kertaa niukasti päälle 70 metrin heitto, johon Kosonen oli pystynyt tällä kaudella kymmenen kertaa kahdessatoista kisassaan. Silti raisiolaista hermostutti ennen viimeistä heittoa.
– Kyllä se ehkä vähän alkoi lopussa jänskäämään, mutta tiedän, että olen varma heittäjä. Olen melkein jokaisessa kisassa heittänyt sitä yli seiskakymppistä. Vähän ehkä enemmän ärsytti venata, kun tiesin, että olen viimeinen heittäjä. Se tuntui tosi pitkältä se aika.
– Koetin vain pitää pään kylmänä, koska tiedän, että osaan heittää. Toka heitto tuntui tosi hyvältä, mutta se meni verkon kautta. Sekin olisi voinut riittää finaaliin.

