Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Sihvonen: Tappara epäröi yhdellä osa-alueella – "Tällä hetkellä JYPin etu CHL:ssä"

Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 05.11.2017 20:07

MTV SPORT

Tappara ja JYP kohtaavat jääkiekon CHL:n neljännesvälierien toisessa osaottelussa tiistaina. MTV Sportin asiantuntijan Petteri Sihvosen mukaan parempi hyökkäyspelaaminen kallistaa vaa'an JYPin puolelle.

MAINOS

CHL:n pudotuspelit tiistaina C Morella!

Klo 18.55: Tappara–JYP C More Max (studio klo 18.30)
Klo 20.50: Nottingham–Zürich C More Sport 1

Tilaa C More ja aloita katselu vaikka heti.

JYP otti ensimmäisessä osaottelussa 3-1-kotivoiton, joten sillä on etulyöntiasema tiistain taistossa paikasta kahdeksan joukkoon.

Sihvosen mukaan suomalaisseurat ovat puolustuspelaamisen osalta hyvin samankaltaisia, mutta hyökkäysosastolla JYP on ollut taktisesti Tapparaa etevämpi.

– JYP pelaa melko perinteistä Meidän peliä, jossa hyökkäämistä rytmitetään. Se on aika lailla lyhytsyöttöpelaamista. Tappara lähti kauden alusta päävalmentaja Jukka Rautakorven johdolla muuttamaan eli nopeuttamaan pelaamista. Siellä oli pitkiä ja puolipitkiä syöttöjä. Kun se ei toiminut, Rautakorpi on joutunut palaamaan edeltäjänsä Jussi Tapolan linjoille. Tapparan pelaaminen on nyt sellaista välimallin pelaamista. Tämä on se erottava tekijä, ja sanoisin, että tällä hetkellä se on JYPin etu, Sihvonen analysoi.

Sihvonen puhuu pääkuvan CHL Extrassa myös JYP- ja Tappara-valmennuksen persoonaeroista. Asiantuntijan mukaan Tappara-leirissä voi olla ongelma sillä osastolla.

Lisää aiheesta:

Petteri Sihvonen ampuu alas väitteet Tampereen vallanvaihdosta SM-liigassa – sysää epäilyksiä Ilveksen ylle"Kärppien tyyli saattaa yllättäen sopia HIFK:lle" – SM-liigan perjantain huippuottelussa herkullinen mausteSihvonen: CHL-finaali antaa osviittaa, kuka on kuka: "Onko SM-liiga vai SHL kovempi sarja?"Sihvonen: Näin JYPin on pelattava CHL-välierässä – kuopataan tshekkikliseeTörmänen ruotii Tapparan pelaamista: "Kyllä se on vaiheessa"Sveitsin pelitavassa iskun paikka Suomelle – "Silloin menee Leijonat!"
CHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

CHL
  • 16.10.10:19
    KalPa

    SM-liigaseurat dominoivat – valtaisa tilanne eurojäillä

  • 7.10.21:52
    Lukko

    Hurjaa suomalaisjälkeä – 18-vuotias lupaus ratkaisi Lukolle ison voiton

  • 7.10.13:52
    Liiga

    Lukko sai huippu-uutisia!

  • 6.9.21:29
    KalPa

    KalPan uusi hankinta pyöritti Salzburgin nurin

  • 5.9.22:49
    Jääkiekko

    Lukko löylytti jääkarhuja