Sieniä voi viljellä myös itse kotona. Niitä voi kasvattaa kahvinporoissa tai ostaa puupölkyn, johon sienirihmasto on istutettu valmiiksi. Useampikin yritys tarjoaa kuluttajille sienten kasvatuspaketteja. Sienten viljely tarjoaa myös mahdollisuuksia uudenlaiseen liiketoimintaan.
Helsienen osterivinokasviljelmä sijaitsee kontissa Vantaan Varistossa. Sieniä viljellään kahviloista saaduissa kahvinporoissa ja sato menee pääasiassa ravintoloille. Tällaisessa kaupunkiviljelyssä yhdistyvät lähiruoka ja kierrätys.
– Tällä hetkellä kasvatamme vähän yli 20 kiloa sieniä viikossa. Tavoite on, että pystyttäisiin kasvattamaan täällä 50 kiloa viikossa. Jos tarvitsemme enemmän, pitäisi rakentaa kolmas kontti, toteaa Helsienen sieni-insinööri, Stéphane Poirié.
Osterivinokkaat kasvavat hyvin kahvinporoissa
Yritys myy myös sienten kasvatuslaatikoita kotiviljelyä varten. Osterivinokkaat kasvavat hyvin ravinteikkaissa kahvinporoissa.
– Kotona suomalaiset tuottavat aika paljon kahvinporoja ja omissa kahvinporoissa voi myös kasvattaa sieniä. Kahvinporoissa on vielä paljon energiaa, jota ei ole käytetty eikä sille tehdä yleensä muuta kuin laitetaan kompostiin, muistuttaa Poirié.




