Selänne vitsikkäänä: Tämä on viimeinen kausi, eikö?

Teemu Selänteen jatkopäätös on odotetuin asia Anaheimissa.
Teemu Selänteen jatkopäätös oli Anaheim Ducksille kullanarvoinen. Asiaa on kyselty joka vuosi kauden 2007 päättymisen jälkeen.Getty Images
Julkaistu 11.01.2013 07:20(Päivitetty 11.01.2013 08:57)
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen

matti.nyrhinen@mtv.fi

@MattiNyrhinen

Teemu Selänne aloittaa viikon päästä uransa 20. kauden NHL:ssä. Jälleen kerran hän kohtasi kysymyksen, joka on tullut viime vuosina jatkuvasti vastaan. Hän tiivisti pelaajien enemmistön ajatukset työsulun loppumisesta.

– Kun olet jääkiekkoilija, haluat pelata jääkiekkoa. Peliä alkaa kaipaamaan enemmän ja enemmän. Ainut tapa käsitellä sitä on pysyä positiivisena ja varmistaa, että on valmis, kun homma alkaa. Tämä oli vaikeaa kaikille, mutta olen niin onnellinen, että se on ohi, 42-vuotias hyökkääjä sanoi seuransa nettisivuilla.

Selänteeltä kysyttiin, lähestyykö hän tätä kautta mitenkään eri tavalla kuin muutamaa viimeistä.

– Tämä on viimeinen kauteni, eikö vain? Tietysti se on, kuten aina, Selänne nauroi omalla kustannuksellaan.

Vakavammin puhuttuna hän sanoi, että epänormaali 48 ottelun runkosarja muuttaa kaikkien pelaajien lähestymistä kauteen.

– Jokainen peli on kuin playoff-ottelu ja jokainen piste on kriittinen pudotuspeleihin pääsyn suhteen. Virheille ei ole tilaa. Peliohjelma ei anna varaa hävitä montaa peliä peräkkäin, siihen ei ole varaa. Samalla, viikon harjoitusleiri, siitä pidän todella paljon, hän sanoi.

Selänne jahtaa, mahdollisesti viimeisellä kaudellaan, myös kaikkien aikojen piste-ennätyksiä. 663 maalia ja yhteensä 1 406 pistettä tehneellä suomalaisella on hyvät mahdollisuudet nousta kaikkien aikojen maalitilastossa kymmenen parhaan joukkoon ja pisteissä 15 sakkiin.

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko