Anaheimin Teemu Selänne ei ota henkilökohtaisesti hänelle osoitettuja buuauksia, kun hän koskee kiekkoon San Josen kotiareenalla jääkiekon NHL:n pudotuspeleissä. San Jose johtaa 1-0 ottelusarjaa Anaheimia vastaan 1. pudotuspelikierroksella.
Joukkueiden ensimmäisessä kohtaamisessa San Jose -fanit jättivät Selänteen kuitenkin lähes kokonaan rauhaan. Selänteen mielestä siihen on yksi hyvä syy.
- Meillä on Chris Pronger, Selänne viittaa Sharks-fanien ykkösinhokkiin San Josessa ilmestyvän Mercury Newsin haastattelussa.
- Joten en odotakaan saavani pahinta kohtelua. Ehkä he ovat unohtaneet minut, Selänne jatkaa.
Täysin Selännettä ei kuitenkaan ole unohdettu, sillä 38-vuotias Selänne pelasi kaudet 2001-2003 San Josen riveissä. Fanit eivät muistele hyvällä Selänteen lähtöä San Josesta vapaana agenttina, eikä kotiyleisö ei ole myöskään unohtanut Selänteen varman maalipaikan tuhlausta Coloradoa vastaan vuoden 2002 ratkaisevassa pudotuspeliottelussa.
- Pidän niitä (buuauksia) kohteliaisuutena. Olisi paha asia jos he kannustaisivat minua, Selänne toteaa.
San Jose ja Anaheim kohtaavat seuraavan kerran sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Suomen aikaa.
(MTV3)