Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Sebastian Vettelille jälleen raju virhe – motivaatio koetuksella: “Rakastan yhä tätä, mutten voi olla onnellinen”

Sebastian Vettel on edelleen ilman voittoa tällä kaudella.
Sebastian Vettel on edelleen ilman voittoa tällä kaudella.xpbimages.com
Julkaistu 08.09.2019 18:25
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Sebastian Vettelille paha epäonnistuminen Ferrarin kotiyleisön edessä Italian Monzassa otti koville. Hän kuitenkin kiistää nähneensä Racing Pointin Lance Strollia alun kolaritilanteessa.

LUE MYÖS: Kimi Räikkönen ihmetteli tallin tekemään hyvin erikoista virhettä – ”En tiedä, että minkä takia”

Vettel menetti pelin nelossijalla pyörähdettyään Ascari-shikaanissa. Kyseessä oli kuskin oma ajovirhe, joka lähti liikkeelle kanttarin yli ajamisesta.

Tämän jälkeen saksalainen tuli kiireessä varomattomasti takaisin radalle ja tunki etusiipensä päin Strollin autoa. Tästä seurasi kymmenen sekunnin aikarangaistus ja putoaminen sijalle 13.

– Perä lähti karkuun enkä saanut sitä enää haltuun. Niin yksinkertaista se oli. En ole tietenkään tyytyväinen siihen, että kisa meni siihen, Vettel myönsi.

– Minulla oli vaikeuksia saada autoa menemään oikeaan suuntaan, joten en nähnyt häntä, hän perusteli osumaa Strollin kanssa.

Vettelin tuskaa lisää se, että nuori tallikaveri Charles Leclerc juhli kotiyleisön edessä jo toista voittoaan viikon sisään. 32-vuotiaalla nelinkertaisella mestarilla riittää mietittävää uransa jatkon kanssa.

– Tietysti rakastan yhä sitä, mitä teen, mutta kun et onnistu asioissa, vaikka tiedät pystyväsi siihen, ei voi olla onnellinen, Vettel pyöritteli.

Lisää aiheesta:

Williams-kuskin huippusuoritus vesittyi käsittämättömään mokaan – "Täysin hyväksymätöntä"Sebastian Vettelilla epäilys Ferrarin möhläyksestä: "Ehkä he halusivat minun välttävän Charlesin"Ferrarin iso pomo jyrähti Sebastian Vettelin kohtelusta: ”En pidä siitä”Ferrarin kulisseissa kuohui Charles Leclercin voiton keskellä: ”Annoin hänelle anteeksi, tämä ei ikinä tule toistumaan”Nico Rosberg tylynä Sebastian Vettelin tunaroinnista: "En voi uskoa"Vettel puhui vihdoinkin suoraan törkeästä kohutempustaan: Petin Ferrarin
F1Sebastian VettelFerrariCharles LeclercItalian GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"