Saudi-Arabian uuden lain mukaan mies ei saa myydä alusvaatteita naisille, BBC New uutisoi.
Saudi-Arabiassa tulee voimaan laki, jonka mukaan alusvaateliikkeisiin ei saa palkata myyjäksi muuta kuin naisia. Laki lopettaisi maassa vallalla olleen tavan, jonka mukaan miesmyyjät palvelevat naisia alusvaateostoksilla. Naismyyjien totaalinen puute on ollut kuuma puheenaihe maassa jo vuosia.
Monet naiset ovat raportoineet, että alusvaatteiden ostaminen mieheltä tuntuu hyvin kiusalliselta. Naismyyjiä on kaivattu kauppoihin niin paljon, että tiettyjä alusvaateliikkeitä on boikotoitu ja asiasta on järjestetty kampanja Facebookissa.
Uudistus otetaankin maassa ilolla vastaan.
– On jo aikakin. Tämä on ollut pitkä kamppailu ja viranomaiset ovat vihdoin tulleet järkiinsä, toimittaja Samar Fatany Radio Jeddahista sanoo.
Fatanyn mukaan kuka tahansa nainen tekee alusvaateostoksensa mieluummin ulkomailla kuin antaa oman kuppikokonsa tuntemattomalle miesmyyjälle Saudi-Arabiassa.
Naisille avautuu työpaikkoja
Uusi laki voi avata 40 000 uutta työpaikkaa tavallisille naisille, joilla on ollut huonot mahdollisuudet käydä töissä. Asialla on kuitenkin kääntöpuolensa, sillä monet miehet menettävät lakimuutoksen myötä työpaikkansa. Useat myös vastustavat naisten työssäkäyntiä.
Tasavallan laintulkitsija sheikki Abdel Aziz al-Sheikh on varoittanut alusvaateliikkeiden omistajia, että naisten palkkaaminen on rikos ja kielletty islamin sharia-laissa.
Maassa pelätäänkin, että uusi laki aiheuttaa levottomuuksia. Ostoskeskuksia on neuvottu pitämään huolta, etteivät uudet työntekijät joudu häirinnän kohteeksi. Heinäkuussa samainen uudistus tulee koskemaan myös kosmetiikkaliikkeitä.
Lue myös:
MTV3/Helmi
Lähde: bbc.co.uk
Kuvat: Shutterstock
Uusimmat
-
16:26
Lukiolainen kuvasi videon metron hirmuruuhkasta: "Lapsia istui metron lattioilla" – viivästyksiä ja peruutuksia luvassa myös jatkossa
-
16:18
Amazonin sademetsää tuhoutui alkuvuodesta jälleen ennätysmäärä – sademetsä on ihmiskunnan kohtalonkysymys
-
16:18
Ukkosrintama saapui Suomen länsiosiin – luvassa rankkasateita, myrskytuulta ja jopa trombeja
-
16:10
Salkkarit-hahmo järkyttyy totaalisesti – kuulee salaa keskustelun
-
16:06
Navalnyi kritisoi venäläisoligarkkien pakotteita – syyttää 6 000 viranomaista Venäjän operaation tukemisesta
-
15:54
EM-finaalin loikkinut Senni Salminen vaatii itseltään priimaa loppukilpailussa – "Sillä ollaan korkealla"
-
15:49
Hallituksessa keskustellaan Loirin valtiollisista hautajaisista – Marin: "Omaisten toivetta kuultava"
-
15:41
HIFK:n soppa sakenee – kohun keskelle joutunut valmentaja vastaa seuran väitteisiin: "Minulla on kaikki kirjalliset todisteet"
-
15:40
Pitkäaikainen ystävä: "Ei Vesku olisi halunnut valtiollisia hautajaisia" – tämä on Loirin oma toive
-
15:15
Tutkijat saivat lupaavia tuloksia uudesta malariarokotteesta – 88 prosenttia koehenkilöistä säästyi tartunnalta
-
14:59
Muotivaikuttaja Sami Sykkö antoi arvionsa Sanna Marinin pukeutumisesta: "Nahkatakki Nato-neuvotteluissa oli hyvä veto"
-
14:55
Maija Vilkkumaa muistelee nostalgisella kuvakimaralla 70-lukua: "On siitä mennyt vuosikymmeniä viisi, mä synnyin kesken öljykriisin"
-
14:51
Teollisuushalli tuhoutunut lähes kokonaan tulipalossa Hämeenlinnassa – sammutustyöt jatkuvat iltaan asti
-
14:50
Ukrainan pelastuslaitoksen videolla näkyy Venäjän ohjusiskun tuho – MTV seuraa sotaa
-
14:45
Toistuuko Oulun myrskykaaos? Tiistaina jopa kolme autoa jumissa kerralla alikulkutunneleissa – palopäälliköltä tärkeä varoitus
-
14:25
Kolmiloikan EM-finaalissa nähdään kaksi suomalaista! Mäkelä ja Salminen selvittivät karsinnan varmasti
-
14:19
Venäjä ja Kiina järjestävät yhteiset sotaharjoitukset
-
14:16
SDP:n eduskuntaryhmän kesäkokous: SDP ei valmis luopumaan hoitajamitoituksesta
-
13:43
Apinarokkorokotteet saapuivat nyt Suomeen – THL linjaa suosituksen rokotettavista kohderyhmistä lähiaikoina
-
13:42
Janina Fryn, 48, upeat lomakuvat keräävät hehkutusta: "Jumalatar"
-
Lataa lisää